eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Telewizja cyfrowa: VOD atrakcyjny wg Polaków

Telewizja cyfrowa: VOD atrakcyjny wg Polaków

2009-10-22 02:05

Telewizja cyfrowa: VOD atrakcyjny wg Polaków

Z czego Pani/Pana zdaniem wynika atrakcyjność nowoczesnych technologii, takich jak VOD – filmy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polscy widzowie wyraźnie dążą do samodzielnego decydowania o treściach oglądanych w telewizji. Jako ważne i atrakcyjne postrzegają rozwiązania technologiczne, które umożliwiają im dostęp do ulubionych programów, bez konieczności dostosowywania się do ramówki telewizyjnej - wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA na zlecenie platformy cyfrowej CYFRA+.

Przeczytaj także: Cyfryzacja: niewiedza Polaków wciąż duża

Wśród Polaków dużym zainteresowaniem cieszą się innowacyjne rozwiązania technologiczne dostępne dla odbiorców telewizji cyfrowej. Blisko 44% z nich wskazuje, że największa atrakcyjność takich rozwiązań jak VOD – filmy i seriale dostępne „na życzenie” – czy PVR – nagrywanie programów na dysku twardym dekodera – wynika z możliwości uniknięcia oglądania reklam w telewizji.

Blisko 22% respondentów jest zdania, iż korzystanie z funkcji Video on Demand (wypożyczanie filmów z biblioteki multimediów udostępnionej przez operatora cyfrowego) jest dla nich atrakcyjne, gdyż wówczas płacą za oglądanie tylko tych filmów, które ich interesują. Za równie atrakcyjną 18,7% Polaków uważa możliwość uniezależnienia się od ramówki telewizyjnej, co może świadczyć o chęci dostosowania telewizji do swoich indywidualnych potrzeb.

fot. mat. prasowe

Z czego Pani/Pana zdaniem wynika atrakcyjność nowoczesnych technologii, takich jak VOD – filmy

Z czego Pani/Pana zdaniem wynika atrakcyjność nowoczesnych technologii, takich jak VOD – filmy „na życzenie” – czy PVR – nagrywanie programów, np. filmów na dysku twardym dekodera? (wyniki w %)

Według respondentów zaletą dekoderów z funkcją PVR jest możliwość nagrywania jednego programu przy jednoczesnym oglądaniu innego. Na atrakcyjność takiego rozwiązania wskazuje 18,6% Polaków.

Respondenci deklarowali także, które zalety i usługi dostępne w technologii cyfrowej byłyby dla nich ważne podczas oglądania telewizji w ogóle. 28,3% Polaków jako ważną podkreśla możliwość oglądania ulubionych programów i filmów bez konieczności dostosowywania się do ramówki kanałów telewizyjnych i czasu ich emisji. Jako równie istotne, 24,8% respondentów wskazuje możliwość zatrzymania emitowanego programu lub filmu w dowolnym momencie i przewijania go. W opinii 24,8% Polaków ważna przy oglądaniu filmu w telewizji jest także opcja wyboru wersji z lektorem lub napisami. Warto nadmienić, iż powyższe odpowiedzi były w zbliżonym stopniu wskazywane zarówno przez osoby już korzystające z cyfrowych dekoderów, jak i wciąż korzystające z telewizji analogowej.

fot. mat. prasowe

Proszę wskazać maksimum trzy rozwiązania technologiczne, które byłyby dla Pani/a ważne podczas ogląd

Proszę wskazać maksimum trzy rozwiązania technologiczne, które byłyby dla Pani/a ważne podczas oglądania telewizji (wyniki w %)

CYFRA+ podaje, iż oczekiwania konsumentów mogą dziś być spełnione dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym oferowanym przez platformy cyfrowe i cyfrowe telewizje kablowe. Wśród nich jest m.in. usługa VOD (Video On Demand), czyli biblioteka z programami dostępnymi „na życzenie”, bez konieczności wychodzenia z domu.

Personal Video Recorder (PVR) to urządzenie, które zmienia sposób, w jaki widz odbiera telewizję. Wyposażony jest w dysk twardy, który umożliwia nagrywanie ulubionych programów i filmów bez konieczności używania zewnętrznych nośników, takich jak kaseta VHS czy płyta DVD. Dekoder z PVR daje także możliwość zatrzymywania lub przewijania aktualnie oglądanego programu. „Zapamiętuje” on (buforuje) oglądany aktualnie program i w każdej chwili można cofnąć i odtworzyć nawet do 2 godzin audycji zapisanej w jego pamięci. Dzięki dekoderowi PVR telewizja dostosowuje się do potrzeb widza.

„Widzowie coraz bardziej nastawieni są na wielokanałowy i multimedialny odbiór przekazu, podobnie jak w przypadku kontentu dostępnego w Internecie. Wyniki badań wskazują na trendy dotyczące preferencji konsumenckich w tym zakresie. Znajduje to potwierdzenie w coraz większym zainteresowaniu nowymi technologiami wśród abonentów CYFRY+” – komentuje Bertrand Le Guern, Prezes Zarządu CANAL+ Cyfrowy. „Telewidzowie są coraz bardziej świadomymi konsumentami i dlatego aktywnie poszukują różnych rozwiązań, szytych na miarę ich potrzeb. Pilot już dawno przestał mieć nad nimi władzę, to oni chcą dziś wybierać zarówno treści, które ich interesują, jak i te, których woleliby w telewizji uniknąć” – dodaje Le Guern.

Informacje o badaniu
Raport „Nowoczesne technologie i telewizja cyfrowa w oczach Polaków”, przeprowadzony na reprezentatywnej grupie n=1034 Polaków przez PBS DGA na zlecenie platformy cyfrowej CYFRA+, październik 2009.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: