eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża mięsna inwestuje w nowe technologie

Branża mięsna inwestuje w nowe technologie

2009-09-12 02:05

Inwestycyjny boom w sektorze mięsnym związany był z wejściem Polski do UE. Firmy, by utrzymać się na konkurencyjnym rynku i spełnić wyśrubowane normy unijne, musiały zainwestować w nowoczesne linie technologiczne.

Przeczytaj także: Branża mięsna i rozwiązania IT

Właśnie w tym okresie wzrosło zapotrzebowanie na nowe technologie, a co za tym idzie, wiele firm produkujących maszyny dla branży mięsnej w Polsce miało okazję i możliwość rozszerzenia swojej oferty o grupę nowoczesnych maszyn oraz linii produkcyjnych - opisuje Anna Pater, właścicielka firmy Goster. Jednak po okresie inwestycyjnej zwyżki, branża przeszła w czas stagnacji, obserwowany mniej więcej od połowy 2008 r. Jak wskazuje nasza rozmówczyni, firmy działające w branży mięsnej zaczęły szukać oszczędności, które pozwoliłyby zachować wydajność produkcji i zmniejszyć zapotrzebowanie na zasoby ludzkie oraz media. Wtedy też producenci maszyn zaczęli proponować klientom zaawansowane procesy automatyzacji linii, które ograniczają wykorzystanie zasobów ludzkich w niektórych przypadkach nawet do 70 proc. - mówi Anna Pater. Wzrósł również popyt na nowoczesne rozwiązania, które ograniczają zużycie mediów nawet do 25 proc.

Podstawową produkcją firmy do połowy 2007 roku były linie ubojowe trzody (ok. 60 proc. mocy przerobowych), obecnie rynek zweryfikował zapotrzebowanie i skłonił wiele przedsiębiorstw zaopatrujących sektor mięsny do rozszerzenia oferty. W przypadku bydgoskiej spółki np. o maszyny do przetwórstwa mięsnego oraz rozwiązania dla innych branż, typu linię magazynująco-myjącą skrzynie na 10000 sztuk i wydajności 400 sztuk/h.

Zaostrzyła się również rywalizacja między dostawcami rozwiązań, większy nacisk kładziony jest np. na współpracę z klientem w zakresie realizacji indywidualnych zapotrzebowań. Poza podstawowymi składnikami linii ubojowych, które są uwzględnione w projekcie, pozostają jeszcze oczekiwania klienta - mówi Anna Pater. Na początku współpracy następuje dokładne ich rozeznanie, prowadzone są rozmowy w gronie kierownika projektu, konstruktora i technologa, którzy w optymalny sposób dobierają elementy linii pod względem wydajności oraz warunków zabudowy zakładu.

Kolejny etap inwestycji to opracowanie wstępnego projektu, który kierowany jest do klienta. Ewentualne zmiany konsultowane są z kierownikiem projektu i ustalana jest ostateczna jego wersja. Następną fazą inwestycji jest rozpoczęcie procesu produkcji, który zajmuje w zależności od wielkości przedsięwzięcia od dwóch do sześciu miesięcy. Podzielony jest na etapy tak, aby klient wraz z kierownikiem projektu mogli kontrolować przebieg prac - opisuje Anna Pater.

Przy zaawansowaniu 70 proc. prac produkcyjnych następuje montaż linii, nad którym pod względem organizacyjnym czuwa kierownik projektu, a pod względem montażu - inżynier projektu. Przed pierwszym rozruchem linii następuje szkolenie pracowników z obsługi urządzeń oraz osób odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu. Przez pierwsze dwa tygodnie działania linii technolog oraz serwisant zostają oddelegowani do zakładu, w którym został zrealizowany projekt, w celu rozwiązywania problemów oraz optymalizowania działania. Na cały okres gwarancji i po pod telefonami dostępni są technolodzy i serwisanci, którzy starają się rozwiązać problemy klientów - wyjaśnia przedstawicielka firmy Goster.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: