eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Bezpieczeństwo żywności: Rentgen na linii

Bezpieczeństwo żywności: Rentgen na linii

2009-09-15 02:15

Żadna szanująca się firma nie może sobie pozwolić, aby konsument znalazł w jej produkcie śrubę czy odłamek szkła. Taki wypadek niszczy markę firmy oraz może narazić przedsiębiorstwo na wysokie koszty odszkodowania.

Przeczytaj także: Produkcja żywności: HACCP to nie wszystko

Wejście Polski do Unii Europejskiej zbiegło się w czasie z ewolucją wspólnotowych przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Dyrektywa nr 2001/95 nakazuje zapewnić, że produkty wprowadzone do obrotu rynkowego są bezpieczne, to znaczy nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia dla zdrowia konsumenta oraz charakteryzują się tylko zminimalizowanym ryzykiem, zgodnym z użyciem produktu i uważanym za ryzyko do przyjęcia z punktu widzenia zdrowia konsumenta.

Priorytetem jest identyfikowalność

Zdaniem Agaty Buckiej z J.S. Hamilton Poland Ltd., ważnym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności jest pojęcie tzw. identyfikowalności, czyli stosowania monitoringu w pełnym zakresie na każdym etapie drogi "od pola do widelca". Znajduje to wyraz w polityce żywnościowej Unii Europejskiej. Ostatnia panika żywnościowa w Europie miała głęboki wpływ na konsumentów europejskich, którzy stali się o wiele bardziej wymagający odnośnie bezpieczeństwa żywności i pasz. W rezultacie identyfikowalność wsteczna jest jednym z centralnych filarów nowej polityki bezpieczeństwa w Unii Europejskiej - stwierdził Pat Cox, były prezydent Parlamentu Europejskiego.

Identyfikowalność oznacza zapewnienie przejrzystości, możliwości odtworzenia całej drogi produktu żywnościowego "od pola/fermy do widelca" i w odwrotnym kierunku. Jednym z elementów identyfikowalności jest potrzeba kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności poprzez wnikliwą i rzetelną analizę chemiczną oraz mikrobiologiczną surowców i wyrobów gotowych. Producent czy dystrybutor żywności dysponujący wynikami badań i mogący przedstawić je swoim klientom, wzbudza zaufanie i jest wiarygodny - podkreśla Agata Bucka.

Na rynku działają wyspecjalizowane laboratoria, które specjalizują się w badaniach i usługach w zakresie bezpieczeństwa żywności. Wykonują między innymi badania zagrożeń mikrobiologicznych, zawartości metali ciężkich, GMO, badania mikotoksyn, alergenów, analizy pozostałości środków ochrony roślin i leków weterynaryjnych oraz wielu innych szkodliwych substancji, które mają wpływ na nasze zdrowie. Badają także zafałszowania produktów spożywczych.

Laboratoria J.S. Hamilton Poland Ltd. wykonują badania dla klientów reprezentujących wszystkie branże związane z biznesem żywnościowym, w tym dla producentów żywności, eksporterów i importerów towarów rolno-spożywczych, dystrybutorów, firm cateringowych oraz dla klientów instytucjonalnych. Nasze laboratoria świadczą także usługi dodatkowe, typu doradztwo, audyty, konsumenckie testy produktów, szkolenia itp. - mówi Agata Bucka.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: