eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża mięsna inwestuje w nowe technologie

Branża mięsna inwestuje w nowe technologie

2009-09-12 02:05

Przeczytaj także: Branża mięsna i rozwiązania IT


Robot przy mięsie?

W nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych w sektorze mięsnym coraz częściej wykorzystywane są również roboty przemysłowe, do tej pory raczej kojarzone z zakładami motoryzacyjnymi czy elektronicznymi. Roboty mogą zostać zastosowane jako elementy końca linii, czyli do paletyzacji gotowych produktów np. w postaci puszek, słoików itp. - mówi Wojciech Kmiecik, dyrektor ds. marketingu i PR firmy Astor. W takim przypadku korzyści są charakterystyczne dla zrobotyzowanej paletyzacji, czyli zwiększona jest wydajność, zwiększona elastyczność produkcji, w porównaniu z dedykowanymi paletyzatorami, ponieważ jeden robot może obsługiwać kilka linii, a dodatkowo zmiana asortymentu nie powoduje problemu przeprojektowania urządzenia.

Do zalet takich rozwiązań zalicza się również zmniejszenie kosztów oraz ograniczenie zagrożenia zdrowia pracowników występującego przy pracy z ciężkimi przedmiotami. W poszczególnych etapach obróbki dedykowane maszyny mogą również kroić i mieszać surowiec ze składnikami - kontynuuje Wojciech Kmiecik. Roboty mogą też być wykorzystywane do znakowania lub wizyjnej kontroli jakości, jednak zależy to od konfiguracji linii produkcyjnej, która w takie możliwości może być już wyposażona.

W Polsce wykorzystanie robotów przemysłowych w zakładach przetwórstwa mięsnego nie jest jeszcze szeroko rozpowszechnione, choć obserwujemy wzrost zainteresowania klientów tego typu aplikacjami - mówi Paweł Gałązka, członek zarządu firmy Pro-Control. Zdaniem naszego rozmówcy, zadania, jakie można powierzyć robotom w tym sektorze, obejmują aplikacje typu pick & place oraz paletyzację. Czasem roboty spełniają funkcje nietypowe, jak np. rozbiórka mięsa. W zależności od specyfiki konkretnego zadania można bazować na robotach wieloosiowych, SCARA lub Delta - mówi Paweł Gałązka. Ważne natomiast jest, aby zastosowane urządzenia posiadały dopuszczenie do pracy w rygorystycznych reżimach sanitarnych oraz były przystosowane do wysokociśnieniowego mycia chemicznego. Praktycznie każdy producent oferuje już swoje urządzenia w wykonaniu clean room.

Dzięki funkcji prowadzenia robota przez system wizyjny możliwe jest także wykorzystanie tych urządzeń przy typowych dla zakładów mięsnych liniach, gdzie produkty nie są dobrze pozycjonowane, a dodatkowo występuje duża nieregularność kształtów. W przemyśle spożywczym stanowiska zrobotyzowane najczęściej wykorzystywane są do przenoszenia oraz pakowania produktów z linii do opakowań zbiorczych lub skrzynek transportowych oraz do paletyzacji zgrzewek, kartonów czy różnego typu transporterów. Jak wyjaśnia przedstawiciel Pro-Control, aplikacje związane z paletyzacją przeważnie nie wymagają bardzo szybkich jednostek, ale ze względu na często występującą konieczność zmiany orientacji przenoszonego produktu, konieczne jest zastosowanie elastycznego, wieloosiowego robota. Typowe aplikacje to transport półtusz i innych elementów, paletyzacja skrzynek z mięsem i wędlinami, pakowanie i paletyzacja opakowań zbiorczych - informuje Paweł Gałązka.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: