eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża mięsna i rozwiązania IT

Branża mięsna i rozwiązania IT

2009-09-10 00:40

Sektor mięsny wymaga od dostawców i integratorów rozwiązań IT specyficznego podejścia, wymuszanego przez niestandardowy proces produkcji - najpierw odbywa się rozbiór, następnie wytwarzanie produktu finalnego. Ponadto caty proces przetwórczy, od dostawy surowca przez detal, po odbiór asortymentu, musi być ściśle monitorowany.

Przeczytaj także: Silna pozycja branży mięsnej

Przedsiębiorstwa branży produkcji mięsa są zazwyczaj wyposażone w ogromne ilości zaawansowanych urządzeń do kontroli i pomiaru procesów produkcji - mówi Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska. Istotne jest, aby zastosowany system informatyczny był na tyle otwarty, żeby móc efektywnie współpracować ze wszystkimi tymi maszynami i optymalizować całość procesu produkcji.

Inną kwestią, na którą wskazuje prezes Rogaliński, jest duża liczba regulacji prawnych, jakie obowiązują w tej branży. Dotyczą one nie tylko samej produkcji, ale także innych sfer działalności, jak np. transportu żywych zwierząt czy gotowego towaru. Kolejnym obszarem, który jest istotny z punktu widzenia firm spożywczych, jest zarządzanie marżami i efektywne budżetowanie - wskazuje prezes SAP Polska.

Przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką mięsa uzyskują marże, które wahają się między 1 a 3 procent netto, a więc wydanie każdej złotówki musi być precyzyjnie zaplanowane. Z punktu widzenia systemu IT, kluczowe są więc moduły kontrolingu i budżetowania, bowiem tylko wtedy, gdy założenia finansowe są ściśle monitorowane, marża może sięgnąć wspomniane 3 procent.

Czas oszczędności

Obecnie firmy, również z branży mięsnej, poszukują rozwiązań, które będą dla nich źródłem oszczędności oraz zapewnią usprawnienie procesów biznesowych, pozwolą na monitorowanie i redukcję kosztów prowadzonej działalności, a także śledzenie przebiegu realizacji poszczególnych projektów - mówi Marcin Taranek, prezes zarządu IFS CEE. Jacek Chyliński, senior business consultant IFS Poland, uzupełnia, że specyfika sektora mięsnego w odniesieniu do systemów ERP polega przede wszystkim na tym, że produkcja realizowana jest według niestandardowych zasad - mięso podlega rozbiorowi, a produkcja zajmuje się pewnego rodzaju "montażem".

Proces produkcji w tym sektorze charakteryzuje się występowaniem tzw. kooproduktów, czyli wielu produktów wytworzonych z jednego surowca - wyjaśnia przedstawiciel IFS Poland. Planowanie w zakładach mięsnych odbywa się więc za pomocą ilości surowca. Następnie wykonywany jest bilans mięsny, według którego można zoptymalizować rodzaje wytwarzanego asortymentu. Ze względu na specyfikę produkcji mięsnej, używane są dwie równoległe jednostki miary - sztuki i jednostka ciężaru. W związku z tym systemy informatyczne stosowane przez przedsiębiorstwa mięsne, w tym systemy wspomagające zarządzanie klasy ERP, muszą być zintegrowane z urządzeniami automatyki przemysłowej odpowiadającymi np. za automatyczne ważenie i wczytywanie wyników do systemu. Te charakterystyczne dla branży mięsnej cechy należy uwzględnić w procesie wyboru systemu wspomagającego zarządzanie.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: