eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zarządzanie talentami najważniejsze dla branży HR

Zarządzanie talentami najważniejsze dla branży HR

2009-09-11 05:20

Zarządzanie talentami najważniejsze dla branży HR

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zarządzanie talentami to najważniejszy trend dla 68,8 proc. profesjonalistów branży HR. 63,2 proc. osób odpowiedzialnych za politykę personalną chciałoby mieć też lepszy dostęp do wiedzy o sytuacji we własnym sektorze i trendach na rynku. Działy HR przykładają za to niewielką wagę do CSR i outplacementu – to najważniejsze wnioski płynące z ANKIETY 6Q: HR – TAK JAK WIDZĄ GO PROFESJONALIŚCI Z NASZEJ BRANŻY , przeprowadzonej przez Mercuri Urval Polska, firmę doradczą w obszarze HR strategicznego.

Przeczytaj także: Rola działu HR w obecnych czasach

Duże znaczenie zarządzania talentami wynika przede wszystkim z trudności w znalezieniu właściwych pracowników. Poszukiwanie odpowiednich kandydatów na rynku pracy to wyzwanie dla aż 41 proc. badanych. Nie powinno więc dziwić, że działy HR przykładają dużo większą wagę do rekrutacji wewnątrz firmy niż poza nią (odpowiednio 64,1 proc. i 37,2 proc. odpowiedzi). Chęć przyciągnięcia najlepszych kandydatów to także jeden z powodów, dla których wiele przedsiębiorstw zapowiada intensyfikację działań związanych z employer brandingiem (51,2 proc.).

Firmy, które podchodzą strategicznie do zarządzania kadrami, planują zatrzymywać najbardziej utalentowanych pracowników oraz skupiać się na kadrach o największym potencjale rozwoju. Dlatego też blisko połowa badanych (46,9 proc.) koncentruje się obecnie na tworzeniu mapy talentów w swoich organizacjach. Mapa talentów ma kluczowe znaczenie dla zarządu firmy, przekazuje bowiem precyzyjną informację o dostępnych i brakujących kompetencjach zasobów ludzkich z punktu widzenia strategicznych celów organizacji. Jej stworzenie to także pierwszy krok do świadomego zarządzania talentami w firmie. Zaskoczeniem jest, że aż 63,2 proc. respondentów ocenia swój dostęp do informacji o trendach w biznesie i sytuacji na rynku jako niewystarczający. Połowa profesjonalistów z branży HR uważa także, że ma ograniczony kontakt z wiedzą o najlepszych praktykach w zarządzaniu kadrami. Przyczyną takich wyników może być ograniczanie wydatków na funkcjonowanie działów HR, powodowane obecną sytuacją gospodarczą. Inne możliwe wyjaśnienie to błędne przekonanie wielu zarządów, że departament HR powinien ograniczać się wyłącznie do monitorowania sytuacji wewnątrz firmy, a zatem nie potrzebuje informacji spoza organizacji. Profesjonaliści HR niewielką wagę przykładają do outplacementu (13,6 proc.) i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR; 21,3 proc.). Czas stawiania zadań tego typu działom HR nadejdzie jednak dopiero wtedy, gdy polska gospodarka osiągnie poziom rozwoju porównywalny z krajami zachodnimi. Badani specjaliści stosunkowo rzadko podkreślają też znaczenie relacji z zewnętrznymi firmami HR (12,8 proc.). Może to wynikać z tego, że większość takich firm koncentruje się na dostarczaniu usług o niskiej wartości dodanej dla klienta, zapominając o wspieraniu przez HR długoterminowych celów biznesowych organizacji.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w okresie od czerwca do sierpnia 2009 r. w formie ankiety dostępnej na stronie www. Wzięło w nim udział 465 respondentów.

Do pobrania: (w jęz. angielskim)

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: