eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Tychy: oczyszczalnia ścieków zmodernizowana

Tychy: oczyszczalnia ścieków zmodernizowana

2009-06-30 10:00

Tychy: oczyszczalnia ścieków zmodernizowana

Oczyszczalnia ścieków w Tychach-Urbanowicach © fot. mat. prasowe

Kosztem blisko ośmiu milionów Euro zakończono pierwszy kontrakt budowlany realizowany w ramach projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach" dotyczący modernizacji oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach. Dzięki zastosowaniu nowych urządzeń oraz technologii oczyszczania ścieków i przeróbki osadów, tyska oczyszczalnia jest jednym z nowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Przeczytaj także: Przebudowa Victoria Business Center w Poznaniu

Projekt modernizacji części osadowej oczyszczalni ścieków w Tychach - Urbanowicach rozpoczął się w grudniu 2006 roku i pochłonął 7 910 795,86 mln Euro. Był to jeden z sześciu kontraktów realizowanych w ramach projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”, inwestycji współfinansowanej z Funduszu Spójności.

- W ramach kontraktu „Gospodarka Osadami na Oczyszczalni Ścieków w Urbanowicach” zmodernizowano zagęszczacze grawitacyjne, zbiornik biogazu, budynek stacji odwadniania, a także wymiennikownię ciepła oraz dyspozytornię. Ponadto zbudowano komory fermentacyjne o objętości 11 000 m3 oraz budynek stacji zagęszczania osadów. Na oczyszczalni ścieków zamontowano również wirówkę, drugi agregat kogeneracyjny, zagęszczacz mechaniczny, biofiltry, pochodnię biogazu oraz nową stację odsiarczania - tłumaczy Mirosław Sojka, Kierownik Działu Rozwoju i Inwestycji w RCGW S.A.

fot. mat. prasowe

Oczyszczalnia ścieków w Tychach-Urbanowicach

Oczyszczalnia ścieków w Tychach-Urbanowicach

Na oczyszczalni stosowane są metody mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków z usuwaniem związków biogennych oraz hermetyzacją obiektów mogących emitować nieczystości do środowiska. Dzięki inwestycji, oczyszczalnia w Tychach – Urbanowicach produkuje energię cieplną pokrywającą w całości jej zapotrzebowanie oraz energię elektryczną, która w 65 proc. zaspokaja potrzeby energetyczne oczyszczalni.

- Po zrealizowaniu inwestycji, oczyszczalnia jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Jest jedną z nielicznych, w której biogaz wytwarzany podczas fermentacji osadów pościekowych zamieniany jest na prąd elektryczny i ciepło, co pozwala na oszczędności w wysokości 200 000 zł w skali miesiąca – mówi Zbigniew Gieleciak, Pełnomocnik Prezydenta ds. realizacji Projektu.

Oczyszczalnia w Tychach - Urbanowicach oczyszcza ścieki pochodzące z tyskich gospodarstw domowych oraz zakładów przemysłowych takich jak Browary Tyskie, Hoop oraz przedsiębiorstwa z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Tychy. Łącznie Oczyszczalnia w Tychach – Urbanowicach rocznie oczyszcza 12 mln m3 ścieków.

Wykonawcą modernizacji tyskiej oczyszczalni była firma SKANSKA S.A.

Projekt "Gospodarka Ściekowa w Tychach" jest drugim co do kwoty dofinansowania projektem dotowanym przez Europejski Fundusz Spójności w 2004 r. w sektorze środowiska. Szacowana wartość inwestycji wynosi ponad 140,7 mln EUR (535 388 269 zł), z czego 75 093 900 EUR stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności.

Inwestycja obejmuje wybudowanie oraz zmodernizowanie ok. 322 km sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, uregulowanie 31,2 km rowów i potoków oraz zmodernizowanie gospodarki osadowej w Oczyszczalni Ścieków Urbanowice. Projekt obejmie kolejno następujące dzielnice miasta Tychy: Wygorzele, Jaroszowiec, Cielmice, Stare Tychy, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Zawiść, Wilkowyje, Mąkołowiec oraz Czułów. Realizacja projektu została rozłożona na 3 lata.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: