eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internauci odczuwają kryzys finansowy

Internauci odczuwają kryzys finansowy

2009-06-15 01:50

Internauci odczuwają kryzys finansowy

Najczęściej wskazywane efekty kryzysu finansowego © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wydatki na żywność, stałe opłaty, leki oraz inne artykuły pierwszej potrzeby to dziedziny życia, w których internauci najbardziej odczuwają skutki kryzysu finansowego. Takiej odpowiedzi udzieliła jedna piąta (24 proc.) użytkowników sieci powyżej 18 roku życia, która dostrzega negatywne konsekwencje załamania gospodarczego - wynika z badania gemiusReport "Finanse i plany finansowe internautów".

Przeczytaj także: Plany finansowe internautów 2005

Konsekwencje pogarszające się sytuacji gospodarczej częściej dostrzegają kobiety (34 proc.) niż mężczyźni (28 proc.). Odsetek osób odczuwających skutki załamania gospodarczego wzrasta wraz z wiekiem internautów.

„W Polsce to kobiety najczęściej zajmują się domem i są odpowiedzialne za codzienne zakupy. Można więc przypuszczać, że dlatego właśnie ta grupa częściej zauważa wzrost cen.”, powiedział Michał Araszkiewicz, badacz z Gemius SA.

fot. mat. prasowe

Najczęściej wskazywane efekty kryzysu finansowego

Najczęściej wskazywane efekty kryzysu finansowego



Badani skarżyli się na wzrost wydatków, związanych z codziennymi zakupami bądź informowali, że na nich oszczędzają np. wybierając tańsze produkty. Takiej odpowiedzi udzieliła jedna piąta (24 proc.) badanych doświadczających skutków kryzysu gospodarczego w swoim życiu prywatnym. Przekłada się to na około 7 proc. wszystkich respondentów.

KRYZYS W PRACY? TO MNIE NIE DOTYCZY

Zaskakujące jest to, że tylko 7 proc. dorosłych internautów, którzy odczuwają w życiu codziennym skutki kryzysu finansowego, uważa, że kryzys ma wpływ na ich pracę i życie zawodowe. Najczęściej wskazywali oni na pogorszenie sytuacji w firmie czy branży, w której pracują, oraz uskarżali się na kłopoty ze znalezieniem pracy, przypadki obniżenia zarobków czy problemy z wypłatą.

„Dziedziny życia, w których kryzys jest odczuwalny to między innymi konieczność zrezygnowania z wydatków „okazjonalnych”, takich jak wycieczki, sprzęt elektroniczny, samochody, itp. To pokazuje, że w większości polskich firm kryzys jest pretekstem do racjonalizacji kosztów, choć oczywiście są branże, np. budownictwo czy motoryzacja, w których wpływ spowolnienia gospodarczego jest ewidentny”, powiedział Artur Michalak, ekspert branży finansowej w Gemius SA.

KRYZYS NAM NIE STRASZNY!

fot. mat. prasowe

Przewidywana sytuacja finansowa pod koniec 2009 roku

Przewidywana sytuacja finansowa pod koniec 2009 roku

Internauci są podzieleni w postrzeganiu swojej przyszłości. Jedna czwarta respondentów przewiduje, że pod koniec 2009 roku będzie wiodło się im lepiej, jedna piąta sądzi odwrotnie. Natomiast 22 proc. badanych uważa, że ich sytuacja ekonomiczna nie ulegnie zmianie.

Mężczyźni postrzegają swoją przyszłość finansową bardziej optymistycznie niż kobiety. Pozytywnie myślenie w tej kwestii charakteryzuje również osoby w wieku 18 – 34 lat. Największymi pesymistami są internauci w wieku 45 lat i więcej – jedna trzecia (34 proc.) z nich uważa, że ich sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu, a jedynie co szósty (16 proc.) sądzi, iż ulegnie ona polepszeniu.

Informacje o badaniu
Badanie gemiusReport „Finanse i plany finansowe internautów”, marzec-kwiecień 2009 zrealizowano za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 20 marca do 8 kwietnia 2009 roku. W ramach badania zebrano 7 595 kwestionariuszy wypełnionych w całości przez internautów w wieku co najmniej 18 lat.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: