eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rośnie wykorzystanie Internetu

Rośnie wykorzystanie Internetu

2009-05-21 00:02

Z roku na rok rośnie w Polsce rola Internetu jako kanału komunikacji. Już w chwili obecnej według danych Gemius Megapanel liczba internatów w wieku 7 lat+ to ok. 15 mln osób. W związku z tym OMG Digital zbadał stopień korzystania przez Polaków z Internetu, telewizji i prasy w realizacji potrzeb z zakresu najpopularniejszych zainteresowań.

Przeczytaj także: Prasa, radio, Internet: media komplementarne?

Coraz częściej Internet staje się medium dominującym w mediamiksie kampanii reklamowych. Zdaniem ekspertów wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze: następuje diametralna zmiana podejścia i świadomości konsumentów - na rynek wkracza bowiem pokolenie, dla którego pierwszym medium nie była telewizja, ale Internet, co wiąże się z zupełnym przewartościowaniem dotychczasowego myślenia o komunikacji marketingowej. Po drugie: obecnie kryzys finansowy zmusza marketerów do poszukiwania innych kanałów komunikacji - tańszych, umożliwiających precyzyjne dotarcie z przekazem do grupy celowej, czy wręcz personalizację komunikacji. Obserwując tę nową rzeczywistość OMG Digital – dział OmnicomMediaGroup specjalizujący się w tworzeniu i realizacji niestandardowej komunikacji marketingowej online – postanowił zbadać: w jakich obszarach Internet zastępuje użytkownikom mediów telewizję i prasę? Celem badania, które realizował dział badawczy OMG Metrics, było poznanie opinii internautów na temat głównych przewag Internetu nad telewizją i mediami tradycyjnymi.

Respondentom zadano pytania dotyczące wyboru medium jako „narzędzia” spełnienia potrzeb w zakresie: oglądania filmów bądź seriali, poszukiwania rozrywki, oglądania teledysków, szukania wiadomości z kraju i świata oraz gospodarczych, sportowych, zainteresowania prognozą pogody, poszukiwania porad dot. zdrowia, urody czy gotowania, a także szukania informacji nt. swojego hobby.

Badanie wykazało, że w poszukiwaniu rozrywki Internet wygrywa bezapelacyjnie z telewizją. Ponad połowa badanych (52,2%) częściej wskazuje Internet niż telewizję (29,2%) jako medium, z którego korzystają szukając rozrywki. Różnica w wyborze mediów w tym celu jest jeszcze bardziej wyraźna w grupie studentów (72% Internet vs 11% telewizja) oraz osób w wieku do 30 roku życia (65% Internet vs 23% telewizja). Na Internet również nieco częściej wskazują mężczyźni niż kobiety (57% vs 47%). Wydaje się, że szeroko rozumiana rozrywka jest domeną Internetu, dlatego wynik ten nie zaskakuje.

Mimo łatwej dostępności tematycznych muzycznych kanałów telewizyjnych, w których fani mogą przez wiele godzin oglądać klipy muzyczne, również Internet przoduje jako medium wybierane do oglądania teledysków, choć jego przewaga nie jest tak bardzo wyraźna w ogólnym wyniku tego pytania. 41,9% badanych wybiera to medium, by oglądać swoich ulubionych wykonawców muzyki, telewizję z kolei 34,2% ankietowanych. 23,9% respondentów wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć” – może to sugerować, iż korzystają z obu kanałów, na co wskazywać może także dość bliska proporcja sumy wskazań na wybór telewizji bądź Internetu. Znacząco częściej z kolei z Internetu korzystają w tym celu studenci (65% wybiera Internet vs 19% - telewizję) i analogicznie osoby w wieku 20-30 lat (55% wybiera Internet vs 31% korzystających z telewizji). Traktując oglądanie teledysków jako formę rozrywki, co wydaje się uzasadnione – wyniki w tych dwóch obszarach potwierdzają popularność Internetu zarówno jako medium odpowiednie dla zaspokajania potrzeby rozrywki, jak i wybierane w tym celu przez podobną grupę osób.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: