eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia a błędy firm

Fuzje i przejęcia a błędy firm

2009-03-23 01:54

Fuzje i przejęcia a błędy firm

Wyliczenia efektów ekonomicznych poprzedzające transakcje (%) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Aż 62% polskich firm nie przeprowadza wyliczeń dotyczących korzyści płynących z zawieranych transakcji fuzji i przejęć - pokazuje badanie polskiego rynku fuzji i przejęć przeprowadzone przez ekspertów z Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK. Inny niepokojący wynik wskazuje, że aż 36% firm nie prowadzi wyliczeń dotyczących godziwej wartości kupowanych aktywów.

Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć - gwałtowne zmiany

Najważniejsze wnioski z przeprowadzonych przez Obszar Rynków Kapitałowych BZ WBK badań są następujące – polskie firmy przygotowują się do transakcji fuzji i przejęć znacznie mniej starannie niż firmy z zachodnim kapitałem. Zgromadzone dane pokazują również wyraźną różnicę, jeśli chodzi o działania spółek notowanych i nie notowanych na giełdzie. Spółki giełdowe lepiej przygotowują się do fuzji i przejęć, przeprowadzają te procesy z większą starannością i częściej zatrudniają wyspecjalizowane w tej tematyce podmioty.

fot. mat. prasowe

Wyliczenia efektów ekonomicznych poprzedzające transakcje (%)

Wyliczenia efektów ekonomicznych poprzedzające transakcje (%)

„W Polsce nie ma ani tradycji rozwoju poprzez fuzje i przejęcia, ani kultury korzystania ze wsparcia specjalistycznych firm. Konsekwencją tych dwóch faktów jest cały czas niewielka konsolidacja większości sektorów naszego rynku oraz niewielka liczba fuzji i przejęć, o których możemy powiedzieć, że zostały zakończone sukcesem” - mówi Rafał Skowroński, dyrektor Departamentu Doradztwa w Rynkach Kapitałowych BZ WBK.

Z badań wynika, że najczęstszym błędem popełnianym przez polskie firmy jest brak dokładanych wyliczeń dotyczących korzyści jakie firma uzyska z transakcji. Jest to szczególnie istotna informacja jeśli weźmiemy pod uwagę, że najczęściej wymienianą przeszkodą na drodze do realizacji transakcji fuzji i przejęć jest cena, którą wskazuje aż 46% firm.

fot. mat. prasowe

Cena a wartość godziwa (%)

Cena a wartość godziwa (%)

Drugi z najpoważniejszych problemów w zakresie transakcji fuzji i przejęć w Polsce również jest związany z ceną. Chodzi o określenie godziwej ceny przejmowanego aktywa. Zaledwie 31% firm godzi się na zapłatę premii (najczęściej do 20% wartości), a aż 36% w ogóle nie prowadzi takich kalkulacji.

„Największym problemem polskiego rynku fuzji i przejęć jest brak precyzyjnych wyliczeń. Decyzje o zakupie przedsiębiorstw podejmowane są na podstawie fragmentarycznych analiz lub szacunków. W sytuacji, gdy firmy nie wiedzą, jakie profity będą czerpały z transakcji trudno im płacić premię za przejmowane firmy” – komentuje Rafał Skowroński.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: