eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia a błędy firm

Fuzje i przejęcia a błędy firm

2009-03-23 01:54

Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć - gwałtowne zmiany


Zdaniem ekspertów jednym z wyjaśnień tego problemu może być brak tradycji korzystania z usług specjalistycznych firm doradczych. Wśród przedsiębiorstw nieobecnych na GPW z usług profesjonalnych doradców korzysta zaledwie 39% badanych firm. Znacznie lepiej ta statystyka wygląda wśród firm notowanych na giełdzie – aż 61% z nich korzysta przy fuzjach i przejęciach z profesjonalnych firm doradczych i banków inwestycyjnych. Jedną z podstawowych korzyści ze współpracy z taką firma jest właśnie opracowanie dokładnych wycen oraz analiza opłacalności transakcji.

fot. mat. prasowe

Źródła wiedzy o finansowych i technicznych aspektach przejęć (%)

Źródła wiedzy o finansowych i technicznych aspektach przejęć (%)

„Tam gdzie Zarządy firm są nadzorowane, czyli najczęściej w spółkach publicznych, znacznie częściej korzysta się z usług firm doradczych i banków inwestycyjnych. Zespoły wyspecjalizowane w zakresie fuzji i przejęć mogą nie tylko dokonać właściwych wycen i modeli opłacalności transakcji, ale również doradzić, jak przeprowadzić pozostałe aspekty transakcji, tak aby osiągnąć z nich jak najwięcej korzyści” – mówi Rafał Skowroński.

Powodów do optymizmu dostarczają odpowiedzi na pytania o elementy, które firmy chcą poprawić przy realizacji przyszłych transakcji. Najczęściej wskazywane to bardziej dokładne badanie due diligence, lepsze przygotowanie procesu transakcyjnego, opracowanie dokładnego planu integracji podmiotów, dokładne kalkulacje efektów ekonomicznych.

Informacje o badaniu
Badanie, przeprowadzone przez Obszar Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK, objęło 38 średnich i dużych firm, które dokonały 102 akwizycji. Przychody firm biorących udział w badaniu to minimum 200 mln zł, a ponad połowa firm miała przychody większe niż miliard złotych. Wśród badanych znajdowały się firmy zarówno z polskim (63%), jak i zagranicznym kapitałem (37%). Były to zarówno firmy publiczne (45%), jak i niepubliczne (55%). Najwięcej akwizycji wśród badanych podmiotów zostało przeprowadzone w branży produkcji przemysłowej (34 firmy) oraz budowlanej (30 spółek).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: