eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wynagrodzenia inżynierów II 2009

Wynagrodzenia inżynierów II 2009

2009-03-22 13:36

Wynagrodzenia inżynierów II 2009

Zróżnicowanie średniego wynagrodzenia (SRD) kobiet i mężczyzn w poszczególnych przedziałach wiekowyc © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Po raz pierwszy od kilku miesięcy spadły płace inżynierów. W lutym średnie miesięczne wynagrodzenie inżynierów wyniosło 4 929 PLN i było o 1,3% niższe w porównaniu ze styczniem, wynika z Miesięcznych Raportów Płacowych opracowanych przez Bank Danych o Inżynierach.

Przeczytaj także: Zarobki inżynierów najniższe w energetyce

Dane zawarte w raporcie BDI pochodzą bezpośrednio od inżynierów. Największą populację osób aktywnie aktualizujących informacje o swoim wynagrodzeniu stanowią osoby w wieku 26-30 lat (50,2% populacji). Wynika to z faktu, że ta grupa wiekowa inżynierów częściej zmienia pracę a co za tym idzie, chętniej bierze udział w projektach rekrutacyjnych.

fot. mat. prasowe

Zróżnicowanie średniego wynagrodzenia (SRD) kobiet i mężczyzn w poszczególnych przedziałach wiekowyc

Zróżnicowanie średniego wynagrodzenia (SRD) kobiet i mężczyzn w poszczególnych przedziałach wiekowych


Obniżenie płac nastąpiło w większości grup wiekowych – największe w grupie 41-45 lat (-2,8%). Wzrost odnotowano jedynie wśród inżynierów w przedziale wiekowym 51-55-latków (+0,9%).

Rozbijając ze względu na płeć populację inżynierów biorących udział w analizie, da się zauważyć, że niemalże wszystkie grupy wiekowe mężczyzn zanotowały spadek płac. Opozycję stanowią kobiety. Tutaj spadek nastąpił jedynie wśród kobiet w wieku: 21-25 lat, 31-35 lat, 41-45 lat oraz 51-55 lat. Największe podwyżki otrzymały kobiety w wieku 36-40 lat (średnio 8,6%) oraz 46-50 lat (7,9%).

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia inżynierów w poszczególnych branżach (lista branż, gdzie populacja wyniosła ponad 20 o

Wynagrodzenia inżynierów w poszczególnych branżach (lista branż, gdzie populacja wyniosła ponad 20 osób)

Poza stanowiskami dyrektorskimi niezmiennie najwięcej zarabiają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W tej grupie nastąpił największy wzrost wynagrodzeń w porównaniu z lutym ubiegłego roku.

W poszczególnych sektorach gospodarczych najwyższe wynagrodzenia są w branży: nieruchomości, development (10 559 zł) a najniższe w branży edukacja i rozwój (2 869 zł).

Natomiast największą dynamiką zmian wynagrodzeń w poszczególnych sektorach gospodarczych może pochwalić się branża: doradztwo, konsulting - wzrost płac średnio o ok. 300 PLN; materiały budowlane – spadek płac średnio o ok. 500 PLN; bankowość, finanse, ubezpieczenia – spadek płac średnio o ok. 300 PLN; drzewna i meblarska - spadek płac średnio o ok. 300 PLN; elektrotechnika - spadek płac średnio o ok. 300 PLN.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: