eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zarobki inżynierów najniższe w energetyce

Zarobki inżynierów najniższe w energetyce

2008-11-26 12:25

Zarobki inżynierów najniższe w energetyce

Średnie wynagrodzenie za III kwartał 2008 r. w poszczególnych branżach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na wysokość wynagrodzeń inżynierów, znacząco wpływa branża w której pracują. Z danych zawartych w Branżowych Raportach Płacowych, opracowanych przez Bank Danych o Inżynierach, wynika, że najwięcej zarabiają inżynierowie pracujący w budownictwie i nieruchomościach - średnie wynagrodzenie tutaj wynosi 5742 zł . Elektrotechnika i energetyka to branża, w której wynagrodzenia inżynierów są najniższe - średnia to 4656 zł.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia inżynierów III 2009

Analitycy BDI przeanalizowali wynagrodzenia inżynierów za III kwartał 2008 roku, w 5 sektorach gospodarki: Budownictwo, nieruchomości, development; Chemia, petrochemia, tworzywa sztuczne; Elektrotechnika i energetyka; Maszyny, urządzenia, narzędzia oraz Motoryzacja. Z uzyskanych danych, wynika, że na najwyższe wynagrodzenie liczyć mogą inżynierowie związani z budownictwem.

fot. mat. prasowe

Średnie wynagrodzenie za III kwartał 2008 r. w poszczególnych branżach

Średnie wynagrodzenie za III kwartał 2008 r. w poszczególnych branżach

- Kluczowym czynnikiem, który kształtuje poziom wynagrodzeń w tej branży, jest wysoka koniunktura i popyt na usługi budowlane. Liczba nowych inwestycji w tym obszarze wymagała odpowiedniego zaplecza kadrowego, w głównej mierze inżynierskiego. Dlatego też pracodawcy skłonni byli oferować bardzo wysokie wynagrodzenia, by tylko pozyskać odpowiedniego pracownika i pomyślnie sfinalizować projekt. Inżynierowie o odpowiednich kwalifikacjach, swobodnie mogli przebierać w ofertach pracy i podnosić swoje oczekiwania finansowe, mając gwarancję, że nie zostaną bez pracy. Także czynnik emigracji, a tym samym brak „rąk do pracy”. przyczyniła się do gwałtownego wzrostu płac w budownictwie – komentuje Kamila Jarząb, Specjalista ds. Marketingu i Sprzedaży w BDI.

Energetyka, branża w której, wg Branżowych Raportów Płacowych BDI, średnie płace są najniższe, jest zarazem najlepiej rokującą branżą, w ocenie Moniki Budzyńskiej, Konsultantki ds. Rekrutacji w BDI.

fot. mat. prasowe

Średnie wynagrodzenie inżynierów dla branży motoryzacyjnej za III kwartał 2008

Średnie wynagrodzenie inżynierów dla branży motoryzacyjnej za III kwartał 2008

- Sektor energetyczny w najbliższym czasie, ma największe perspektywy rozwoju. Planowane uwolnienie rynku energetycznego i co za tym idzie wzrost cen energii, spowoduje zmiany w zarządzaniu przedsiębiorstwami z tego sektora. Na pewno pojawi się także nowa konkurencja, która, analogicznie do sytuacji jaka ma miejsce obecnie w budownictwie, wymusi na pracodawcach podwyżki wynagrodzeń, w celu pozyskania lub zatrzymania dobrych pracowników. Duże wartości kontraktów w tym sektorze oraz powiązanie sprzedaży z serwisem również sprzyja wzrostowi wynagrodzeń – dodaje Budzyńska.

Z pośród pozostałych branży, wysokie wynagrodzenia wciąż oferuje przemysł motoryzacyjny. Zaawansowane technologie wykorzystywane w tym sektorze, wymagają od kandydatów fachowej wiedzy i znajomości języków obcych. A to już bezpośrednio przekłada się na wysokość wynagrodzeń.

Z informacji uzyskanych od inżynierów i przedstawionych przez analityków BDI w Branżowych Raportach Płacowych, wynika, że inżynierowie znający dobrze chociaż jeden język obcy zarabiają średnio o ponad 20% więcej niż inżynierowie nie znający lub słabo znający języki obce.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: