eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 47/2003 (17-23.11.2003)

Tydzień 47/2003 (17-23.11.2003)

2003-11-23 21:28

  • Kurs dolara wobec euro spada. To skutek obaw przed wzrostem protekcjonizmu w amerykańskiej polityce handlowej. Biały Dom wprowadził nowe kwoty na sprowadzane wyroby tekstylne z Chin, chcąc powstrzymać ich dynamiczny wzrost w ostatnim roku. Jeśli idea protekcjonizmu USA wobec Chin będzie się rozszerzać, to negatywnie odbije się na nastrojach w światowej gospodarce, szczególnie w stosunku do Stanów Zjednoczonych.

  • Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), co dziesiąte sprzedawane na świecie lekarstwo to podróbka. Rynkową wartość tych podróbek szacuje się na ponad 32mld USD.

  • W tym roku popyt na paliwa w Chinach będzie o ok. 9% większy niż w roku poprzednim. W roku przyszłym Chiny staną się drugim po USA konsumentem paliw. Może okazać się, że na tak szybki rozwój chińskiej gospodarki i wzrost zapotrzebowania na paliwa rynek energetyczny nie będzie przygotowany i będzie to poważne ograniczenie tempa rozwoju Chin.

  • Po tym, jak Unia zaleciła instytucjom publicznym przejście z komercyjnych systemów operacyjnych na systemy open-source, przełamanie monopoli Microsoftu zaczyna być realne. Teraz Chiny, Japonia i Korea Południowa podpisały porozumienie o wspólnych pracach nad stworzeniem systemu operacyjnego opartego na otwartym, powszechnie dostępnym kodzie źródłowym.

  • Według tych danych (Financial Action Task Force, FATF) na świecie rocznie "pierze się" prawie 3bln USD, w tym w USA ponad 1bln USD. Szacuje się, że w Polsce rocznie wprowadza się do obiegu od 3 do 9 mld USD pochodzących z działalności przestępczej (według generalnego inspektora informacji finansowej).


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

KOLEJNY ETAP BUDOWY NOWEGO PORZĄDKU NA RYNKU SUROWCÓW ENERGETYCZNYCH

Od niemal dekady mówi się o budowie magistrali gazowej z syberyjskich złóż na Daleki Wschód. Dawniej nie było to możliwe ze względów politycznych, a głównie ze względu na ówczesny stan stosunków pomiędzy ZSRR i Chinami. Teraz Chiny i Korea nie mogą zwlekać. Dynamiczny rozwój ich gospodarek i rosnące zapotrzebowanie na surowce energetyczne zmusza te kraje do podjęcia bardzo kosztownych decyzji inwestycyjnych. Obecnie sytuacja polityczna w tej części świata jest korzystniejsza, a stosunki między Rosją i Chinami oraz Koreą Płd. są dobre, stabilne i przewidywalne. Stwarza to warunki sprzyjające realizacji wspólnych, perspektywicznych koncepcji.

Dotąd Chiny i Korea Południowa większość gazu kupowały w postaci skroplonej na Bliskim Wschodzie, który od lat jest niestabilny politycznie i na razie nic nie wskazuje na to, by w przyszłości coś zmieniło się na lepsze. Zapewniając sobie dostawy z Syberii kraje te zaspokoją swoje rosnące potrzeby, zmniejszą też obecny poziom ryzyka wynikający z dostaw gazu głównie z regionu, w którym od lat nieustannie dochodzi do konfliktów zbrojnych.

W obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej podpisanie umowy o budowie gazociągu o długości 4900 km, który połączy złoża gazu Kowykta (w pobliżu Jeziora Bajkalskiego) z Chinami i Koreą Południową stało się realne. Wartość inwestycji szacuje się dziś na ok. 17mld USD. Stronami umowy są koncerny: rosyjsko-brytyjski TNK-BP, chiński CNPC i koreański Kogas, które podpisały wstępną umowę o budowie gazociągu i jego eksploatacji przez 30 lat. Złoża Kowykta (należą one obecnie do spółki, w której ponad połowę udziałów ma TNK-BP) to złoża bogate, oceniane na 2bln m3 gazu. Planowana trasa rurociągu poprowadzi z Syberii do Chin, pomijając Koreę Płn.. Do Korei Płd. będzie z Chin prowadzony rurociąg po dnie Morza Żółtego, aż do Seulu. Zasoby złóż Kowykta przy dziś planowanej eksploatacji wystarczą na 50-60 lat, kontrakt będzie obowiązywał przez 30 lat, a inwestycja zwróci się w ciągu 14 lat.

Na tę inwestycję należy spojrzeć z kilku punktów widzenia:
  • stwarza ona szansę rozwiązania problemu rosnącego zapotrzebowania na gaz w Chinach i Korei Płd.,
  • umożliwia Rosji wejście na dynamicznie rozwijające się rynki wschodnie (dotąd kierowała ona gaz głównie do Europy),
  • przełamany zostanie monopol Gazpromu na eksport rosyjskiego gazu (mimo, że na tym obszarze realizowany jest także drugi projekt, w ramach którego Gazprom wraz z Shellem budują gazociąg do centralnych Chin),
  • uczestnicy przedsięwzięcia dają Korei Płd. nowy, silny oręż w stosunkach z Koreą Płn., bo czy gaz będzie dostarczany do Korei Płn., będzie teraz zależało od Korei Płd...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: