eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zagrożenia dla dzieci w Internecie wg dorosłych

Zagrożenia dla dzieci w Internecie wg dorosłych

2008-11-27 00:10

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w Internecie


Czy walka z zagrożeniami może być skuteczna?

fot. mat. prasowe

Czy zjawiska zagrażające dzieciom w Internecie da się skutecznie zwalczać?

Czy zjawiska zagrażające dzieciom w Internecie da się skutecznie zwalczać?

Wyniki badania pokazują, że zdania internautów na temat efektywnego przeciwdziałania zjawiskom uznanym za zagrażające młodym internautom są zróżnicowane. Odsetek osób twierdzących, że niebezpieczeństwa te da się skutecznie zwalczać waha się od 39 proc. w przypadku przemocy słownej do 52 proc. dla publikowania tekstów promujących pedofilię.

Ponad połowa (57 proc.) respondentów uważa, że techniczne możliwości ustalenia przez policję personaliów sprawców przestępstw internetowych są wystarczające do ich ścigania. Co czwarty użytkownik sieci jest zdania, że sprawcy przestępstw przeważnie pozostają bezkarni.

Za główną przeszkodę (73 proc. wskazań) w skutecznym zwalczaniu przestępstw popełnianych wobec dzieci, ankietowani uznali pasywność internautów, którzy nie zgłaszają tego typu przypadków policji. Na kolejnych miejscach znalazły się powody takie, jak: niewystarczające zaangażowanie dostawców usług internetowych (58 proc.), anonimowość sprawców w sieci (54 proc.), niedostateczna praca policji (50 proc.) oraz brak odpowiednich regulacji prawnych (49 proc.).

Wśród polskich internautów można dostrzec wyraźne przyzwolenie na czynne zwalczanie przez policję przestępstw o charakterze seksualnym względem dzieci - aż 77 proc. respondentów zgodziłoby się na stosowanie przez policję prowokacji, np. polegającej na podszywaniu się pod dziecko (w tym 51 proc. dla odpowiedzi „zdecydowanie tak” i 26 proc. dla „raczej tak”).

Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane za pomocą ankiet internetowych emitowanych na witrynach korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Losowa emisja ankiet została przeprowadzona w okresie 29 sierpnia – 8 września 2008 roku. Analizą objęto 1999 wypełnionych do końca kwestionariuszy, zebranych od internautów w wieku 15 lat i więcej.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: