eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Projekty indywidualne a dofinansowanie z Unii

Projekty indywidualne a dofinansowanie z Unii

2008-11-09 11:37

Przeczytaj także: Europejski Fundusz Społeczny - jak przygotować projekt?


Dodatkowo realizacja projektów indywidualnych daje możliwość procesowego monitorowania efektów, w wielu obszarach realizacji równocześnie, a także sprzężenie efektów, przez co zwiększa się siła ich oddziaływania. Projekty indywidualne będą stanowiły zatem raczej duże przedsięwzięcia, z akcentem na „będą”, bowiem żaden z projektów indywidualnych nie jest jeszcze realizowany. Dlaczego procedura ta, mimo że mija już prawie rok od uruchomienia programu, pozostaje martwym zapisem? Jedną z przyczyn jest wprowadzanie modyfikacji do zapisów wytycznych dotyczących zasad wyboru projektów indywidualnych, które to z kolei mogą spowodować kolejne opóźnienia w realizacji.

Zanim bowiem projekty indywidualne będą mogły być zgłaszane, grupy robocze pracujące przy komitecie monitorującym muszą określić listę tematów, w ramach których możliwe będzie przygotowanie tychże projektów. Określenie tematów przewidziane jest na jesień tego roku. Termin ten wydaje się niezbyt odległy, jednak jeśli wziąć pod uwagę fakt, że projekty indywidualne mogą być zgłaszane jedynie przez instytucję zarządzającą lub instytucje pośredniczące sprawa bardziej się komplikuje. Na drodze do szybkiego uruchomienia projektów stoją bowiem terminy przyjmowania budżetów, do których jesienią trudno będzie wprowadzić zapisy o nowych projektach. W praktyce może okazać się, że projekty indywidualne zostaną uruchomione dopiero pod koniec przyszłego lub w kolejnym roku, a to dość odległa perspektywa. Tym gorzej, że istnieje w Polsce wiele zaawansowanych już pomysłów na projekty o kompleksowym charakterze, które czekają na możliwość dofinansowania.

Tylko 18 tysięcy znaków

Walka o dofinansowanie takich przedsięwzięć polega nie tylko na przedłużającym się procesie przyjmowania wytycznych w tej sprawie, wyzwaniem jest także konieczność realizacji projektów za pośrednictwem instytucji pośredniczącej, która choć może wskazać beneficjenta odpowiedzialnego za realizację projektu, to jednak wyłącznie do jej inicjatywy należy zgłaszanie do dofinansowania pomysłów na projekt indywidualny, co wielu podmiotom zamyka drogę do realizacji indywidualnych projektów. Pewne zdziwienie budzi także fakt, że pomysł na projekt indywidualny zgłaszany jest do instytucji zarządzającej na fiszce, której objętość nie może przekroczyć trzech stron maszynopisu. Biorąc pod uwagę fakt, że projekty indywidualne mają mieć charakter strategiczny, kompleksowy i wykorzystywać różnorodne narzędzia, trzeba popisać się nie lada umiejętnościami syntetyzowania, aby działania przekonująco opisać na tak niewielkiej przestrzeni. Niewiele więcej miejsca znajduje się w samym projekcie, gdzie niezmienne 18 tysięcy znaków ogranicza twórcze pasje projektodawców.

Procedury przygotowania i oceny projektów indywidualnych nie różnią się bardzo od procedury oceny projektów systemowych. Czy projekty indywidualne mają szansę stać się możliwością do realizacji ciekawych przedsięwzięć wykraczających poza podziały? Na pewno tak, wiele jednak będzie zależało od dobrej woli instytucji pośredniczących i instytucji zarządzającej, które mogą wykorzystać projekty indywidualne jako koło ratunkowe dla obszarów, w których nie są osiągane wymagane wskaźniki lub też mogą postawić na ciekawe i nowatorskie przedsięwzięcia, na które już nie brakuje pomysłów, a jedynie procedur umożliwiających ich sfinansowanie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: