eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys w USA: co piszą media?

Kryzys w USA: co piszą media?

2008-11-03 00:34

Kryzys w USA: co piszą media?

Liczba publikacji na temat kryzysu na rynkach finansowych w podziale na wydźwięk publikacji oraz dat © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dominującym tematem w mediach od kilku tygodni stał się światowy kryzys gospodarczy. PRESS-SERVICE Monitoring Mediów przeanalizował artykuły z 10 głównych tytułów, określając liczbę oraz charakter publikacji, dotyczących sytuacji w gospodarce. Czyje prognozy się sprawdziły? Kto miał rację - analitycy, którzy zwiastowali katastrofalne skutki kryzysu, czy ci, którzy bagatelizowali jego następstwa? I wreszcie - czy media podgrzewały atmosferę, czy uspokajały, łagodząc ton publikacji?

Przeczytaj także: Private banking: co piszą media?

Z analizy wynika, że dynamika wydarzeń wpłynęła na zmianę charakteru przekazów medialnych. Początkowe niezdecydowanie w pierwszych dniach kryzysu (15-16 września), a więc dni przekazywania pierwszych informacji o spektakularnym upadku Banku Lehman Brothers, szybko ustąpiło miejsca alarmującym publikacjom. Co ciekawe, ten alarmujący charakter nie trwał długo i medialne przekazy w kolejnych dniach przybrały charakter neutralny, a nawet uspokajający. Nie zabrakło jednak nawiązań do Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku, które kontrastowały z uspokajającymi, czy wręcz optymistycznymi wypowiedziami ministra Rostowskiego, przytaczanymi przez media.

fot. mat. prasowe

Liczba publikacji na temat kryzysu na rynkach finansowych w podziale na wydźwięk publikacji oraz dat

Liczba publikacji na temat kryzysu na rynkach finansowych w podziale na wydźwięk publikacji oraz datę ukazania się.

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów zauważa, że media w całej tej kryzysowej sytuacji starały się nie popadać w nadmiernie pesymistyczny nastrój czy alarmujący ton, by nie podkręcać atmosfery zagrożenia. Wpływ mediów na społeczne nastroje jest ogromny, tym bardziej należy się uznanie za opanowanie emocji i uspokajający ton, na tyle, na ile było to możliwe.

Najbardziej kojąco miały działać przytaczane przez wszystkie media słowa ministra Jana Rostowskiego, który zapewniał, że Polska jest znakomicie przygotowana na „obecne trudne czasy”. W podobnym tonie starali się wypowiadać przedstawiciele rządu i instytucji takich, jak NBP czy KNF. Dzięki nim czytelnicy mogli odnieść wrażenie, że Polska jednak jest zabezpieczona przed zagrożeniem z Zachodu. W miarę upływu czasu dziennikarze i eksperci wskazywali już jednak na niedogodności, z którymi przyjdzie Polakom się zmierzyć – stawało się bowiem jasne, że z kryzysem nie pożegnamy się zbyt szybko. Równolegle z zapewnieniami, że polskiemu sektorowi bankowemu nic nie grozi, a gospodarka rozwija się pomyślnie, wskazywano na perspektywę wzrostu bezrobocia, drożenie kredytów i spowolnienie wzrostu gospodarczego.

fot. mat. prasowe

Liczba publikacji na temat kryzysu na rynkach finansowych z uwzględnieniem podziału na źródło oraz w

Liczba publikacji na temat kryzysu na rynkach finansowych z uwzględnieniem podziału na źródło oraz wydźwięk materiału.

Z raportu wynika, że najwięcej publikacji poświęconych kryzysowi (od 15 września do 15 października) ukazało się w Dzienniku, Parkiecie, Polsce, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Pulsie Biznesu. We wszystkich tytułach wydźwięk publikacji rozkładał się mniej więcej po równo – ilość materiałów o wydźwięku alarmującym była niemal równa z neutralnymi i uspokajającymi.

Największy odsetek publikacji o wydźwięku uspokajającym ukazało się w tygodniku Wprost, natomiast w Newsweeku dominowały w tym czasie materiały w tonie alarmującym.

Analizie poddano także wypowiedzi ekonomistów i analityków, jakie ukazały się mediach. Początkowy charakter wypowiedzi był neutralny, nieco bagatelizujący wydarzenia w USA.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: