eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Monitoring mediów: cytowania X 2018

Monitoring mediów: cytowania X 2018

2018-11-22 08:16

Monitoring mediów: cytowania X 2018

Gazety © Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Z analizy przeprowadzonej przez Newton Media wynika, że w październiku 2018 roku na pozycji lidera cytowań wśród dzienników ogólnopolskich jest wciąż Gazeta Wyborcza. Zmiany zaszły na kolejnych miejscach podium. Rzeczpospolita wróciła na miejsce drugie. Na trzecie wskoczył Fakt. Super Express znalazł się poza podium. Wśród dzienników regionalnych na pierwszej pozycji uplasowały się Dziennik Polski, Dziennik Bałtycki, Polska The Times, a wśród tygodników ogólnopolskich Do Rzeczy.

Przeczytaj także: Monitoring mediów: cytowania IX 2018

Gazeta Wyborcza pozycję lidera zawdzięcza publikacji artykułów dotyczących sprawy związanej z Towarzystwem Chrystusowym. W styczniu 2018 roku poznański Sąd Okręgowy wydał wyrok nakazujący zapłacić Towarzystwu Chrystusowemu odszkodowanie w wysokości miliona złotych na rzecz ofiary księdza Romana, pani Katarzyny. O sprawie jako pierwsza poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Sąd Apelacyjny w Poznaniu uznał, że kobiecie należy się odszkodowanie. Od wyroku odwołał się adwokat Krzysztof Wyrwa, pełnomocnik Chrystusowców, który uważa, że zakon nie powinien ponosić odpowiedzialności za czyny księży.

RANKING CYTOWAŃ
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w październiku 2018 roku na pierwszym znalazła się Gazeta Wyborcza (216), na miejscu drugim - Rzeczpospolita (150), a na trzecim uplasował się Fakt (101).

Na kolejnych pozycjach znalazły się: Super Express (64), Dziennik Gazeta Prawna (44), Przegląd Sportowy (30), Puls Biznesu (17), Gazeta Polska Codziennie (11), Nasz Dziennik i Parkiet (4), Trybuna (1).

Dzienniki regionalne


Najczęściej cytowanym dziennikiem regionalnym zostały w październiku 2018 roku Dziennik Polski, Dziennik Bałtycki, Polska The Times (11). Drugie miejsce należało do Gazety Krakowskiej i Gazety Wrocławskiej (6), a na trzecim miejscu znalazł się Dziennik Łódzki (5).

Tygodniki ogólnopolskie


W październiku 2018 liderem na podium rankingu najczęściej cytowanych tygodników ogólnopolskich został Do Rzeczy (49). Najczęściej cytowano artykuł pt. „Jaki przegrał Warszawę nie z własnej winy”: "PSL, który ledwo przeżyło PiS-owską ofensywę, raczej nie będzie się garnęło do współpracy. Z racji historycznych trudno też będzie zbudować koalicję PiS i SLD. Każdy, kto posiada elementarną wiedzę na temat polskiej polityki, zdaje sobie sprawę z tego, że Czarzastemu bliżej do Schetyny niż do Kaczyńskiego. Prędzej więc SLD dołączy do Koalicji Obywatelskiej niż do Zjednoczonej Prawicy. Powstanie szerokiego antypisowskiego frontu - od liberałów przez ludowców do lewicy postkomunistycznej - jest możliwe. Byłoby to szalenie trudne, ale z pewnością łatwiejsze niż koalicja PiS z SLD".

Drugie miejsce w rankingu Newton Media zajęła Polityka (47), a trzecie należało do – Tygodnika Powszechnego (40).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Liczba cytowań dzienników ogólnopolskich

W październiku liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (216).


fot. mat. prasowe

Wykres 2. Liczba cytowań dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszej pozycji uplasowały się Dziennik Polski, Dziennik Bałtycki, Polska The Times (11).


fot. mat. prasowe

Wykres 3. Liczba cytowań tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszej pozycji znalazło się Do Rzeczy (49).


RANKING CYTOWAŃ I INFORMACJI
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w październiku 2018 roku najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (251). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (171 ), a na trzecim Super Express (72). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (35).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników ogólnopolskich

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (251).


Dzienniki regionalne


Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Dziennik Łódzki (17), na drugim Dziennik Bałtycki (16), a na trzecim Dziennik Polski (15). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Dziennika Łódzkiego (12).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Dziennik Łódzki (17).


Tygodniki ogólnopolskie


Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazł się tygodnik Polityka i Tygodnik Powszechny (58), na drugim Do Rzeczy (55), a na trzecim Newsweek Polska (48). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Tygodnika Powszechnego (18).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Liczba cytowań i informacji na temat tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazł się tygodnik Polityka i Tygodnik Powszechny (58).


Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych. Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 do 31 października 2018 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita).

Każdy artykuł został przeczytany i sklasyfikowany jako cytowanie bądź informacja. Suma cytowań i informacji oddaje rzeczywistą liczbę artykułów, w których pojawił się choć raz tytuł badanego medium. Pojawienie się tytułu kilkukrotnie w jednym artykule jest traktowane jako jedna wzmianka.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: