eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Komunikacja niewerbalna: czego można się dowiedzieć?

Komunikacja niewerbalna: czego można się dowiedzieć?

2008-10-24 13:58

Przeczytaj także: Jak rozpoznać kłamcę?


Mowa ciała jest w dzisiejszych czasach ważnym elementem życia społecznego. Dobrze jest nabyć umiejętność świadomej kontroli naszych odruchów. Umożliwiają nam to specjalne kursy i szkolenia, które pomagają w kontrolowaniu ciała, ale najpierw warto samemu przed lustrem poćwiczyć rozmowy i zobaczyć jak widzi nas rozmówca i co chcielibyśmy w zachowaniu zmienić.

Jak rozpoznać, czy rozmówca jest wobec nas szczery biorąc pod uwagę komunikację niewerbalną?

Kłamstwo wykryć jest łatwo. Najprościej można to ująć w ten sposób, że słowa które wypowiadamy są sprzeczne z komunikatami jakie wysyła nasze ciało. Czujemy wtedy straszną niepewność, obawę. Najczęściej kłamca spuszcza głowę albo odwraca ją od wzroku rozmówcy. Po wypowiedzeniu słów zaciska usta albo zagryza wargi, źrenice jego powiększają się. Wypowiadając kłamstwo ludzie często starają się zakryć usta poprzez pocieranie warg, nosa. Pewność siebie w takiej sytuacji maleje. Najlepszymi kłamcami są zazwyczaj aktorzy, dziennikarze, politycy. Z racji wykonywanego zawodu oczywiście. Ci, którzy często kłamią, także stają się dobrymi kłamcami bo przyzwyczajenie pozwala im na większą kontrolę, ponieważ wiedzą już, co ich czeka.

Prawda zazwyczaj wypowiadana jest głośno, pewnie, wyraźnie. Rozmówca nie ma problemu z patrzeniem w twarz i spotkaniem spojrzenia drugiej osoby. Wypowiadając prawdę przyjmujemy otwartą pozycję ciała, nie musimy chować drących dłoni i bardziej eksponujemy je w geście otwartości.

Gdzie nauczyć się świadomej komunikacji niewerbalnej?

Jeśli chcielibyśmy podszkolić naszą umiejętność kontroli nad ciałem pod okiem specjalisty warto wybrać się na kurs. Najczęściej oferty takich szkoleń znajdują się w centrach biznesowych, w dużych firmach. Na pewno w każdym większym mieście szkolenie tego typu znajdziemy bez problemu. Cena nie jest niska, średnio wynosi około 1000 zł (w zależności oczywiście od rodzaju, czasu trwania, ilości osób w grupie itd.), ale warto zainwestować taka sumę zwłaszcza jeśli planujemy pracę w firmie gdzie liczy się dobra prezentacja.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: