eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Komunikacja niewerbalna: czego można się dowiedzieć?

Komunikacja niewerbalna: czego można się dowiedzieć?

2008-10-24 13:58

Przeczytaj także: Jak rozpoznać kłamcę?


Czego dowiadujemy się o rozmówcy odczytując jego gesty, mimikę i postawę?

Po zachowaniu drugiego człowieka łatwo określić, jaki ma temperament. Czy jest osobą wesoła, radosną, rozrywkową, zabawną, nerwową czy smutną.

Można też łatwo przypisać ją go któregoś z typów osobowości. Dużo ruchów, częsta zmiana pozycji, gestykulacja, uśmiech i wesoły wyraz twarzy może sugerować, że mamy do czynienia z sangwinikiem, Nerwowe potrząsanie nogą, niepewne spojrzenie, nerwowe ruchu wskazują na choleryka, natomiast spuszczona głowa, smutny wyraz twarzy, powolne ruchy wskazują na flegmatyka.

Z mowy ludzkiego ciała możemy dowiedzieć się także o pozycji społecznej naszego rozmówcy, typie pracy jaką wykonuje. Zupełnie inaczej będzie zachowywał się robotnik i inaczej księgowy.

Z gestów możemy wywnioskować także jakie rozmówca ma wobec nas zamiary. Możemy dowiedzieć się czy widzi w nas tylko partnera biznesowego, czy ma wobec nas matrymonialne zamiary. Od tego czy zgadzamy się kontynuować rozmowę schodzącą na teren osobisty zależy sukces rozmowy oraz to, co chcemy osiągnąć.

Czy komunikację niewerbalną można kontrolować?

Pomijając takie czynności jak powiększanie/pomniejszanie się źrenic, czy drżenie ciała, które odbywają się mimo naszej woli można odpowiedzieć, że tak, można kontrolować mowę ciała i powiem więcej, warto się jej nauczyć bo jest niezastąpiona w codziennym życiu, a zwłaszcza w stresujących sytuacjach takich jak rozmowa z szefem, gdzie należy kontrolować swoje odruchy.

Wiele czynników zależy od tego czy rozmowa zakończy się po naszej myśli, dlatego do spotkania należy się odpowiednio przygotować.

Jeszcze przed rozmową dowiedzmy się jakim typem człowieka jest nasz przyszły rozmówca. Jeśli jest to szef firmy, polityk, prawnik, ważna, ceniona osoba należy pamiętać o odpowiedniej oprawie, czyli elegancko, skromie się ubrać. Jeśli planujemy spotkanie z przyszłą teściową, która jest typem sportsmenki także należy pamiętać o odpowiednim stroju (nie mówię tu o dresach oczywiście ale o stroju który nie jest zbyt oficjalny).

Kolejną rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest temat jak poruszymy z rozmówcą, czyli cel spotkania. Jeśli poruszać będziemy temat imprezy urodzinowej dobrze byłoby wykazać się spontanicznością, radością i uśmiechem w zachowaniu, a gdy rozmowa będzie dotyczyła spraw finansowych firmy wykazać należy się spokojem, opanowaniem i zdecydowanym działaniem.

Ważne jest także wcześniejsze wyobrażenie sobie samych siebie podczas przyszłej rozmowy. Jak chcemy podczas niej wyglądać? Jakie wrażenie wywrzeć? Co chcemy, aby myślał o nas rozmówca? Od odpowiedzi na te pytania zależy nasze zachowanie, dlatego jeśli zależy nam, aby wypaść na poważnych, spokojnych ludzi, którym można zaufać nasze gesty zachowania będą inne niż w sytuacji kiedy dbamy o wizerunek na przykład szalonej koleżanki/kolegi, z którym można iść na każdą imprezę.

Przejdźmy teraz do samych gestów, nad którymi kontrola umożliwia nam osiągnięcie różnych celów podczas rozmowy. Spójrzmy na polityków, którzy są wręcz idealnym przykładem doskonale wyuczonych gestów, mających na celu zdobycie sympatii narodu. Gesty otwarcia wobec społeczności, rozmyślania, uważnego słuchania pozwalają nam myśleć ‘ jaki on inteligentny’. Chcemy, aby nas także tak postrzegano? Nic prostszego! Zauważmy, że na zdjęciach ‘myślący polityk’ to polityk wpatrujący się w jeden punkt, często z lekko zmarszczonym czołem z podpartą o podbródek dłonią (stoły podczas konferencji są zazwyczaj na tyle wysokie aby polityk bez garbienia się mógł się swobodnie podbierać). A kiedy już zaczynają mówić otwierają dłonie w kierunku kamer albo poruszają nimi zgodnie z natężeniem i siłą głosu. Zwróćmy też uwagę na ich spokojne nogi i ogólnie całą postawę ciała. Wszystko to pozwala nam myśleć o powadze, mądrości i opanowaniu polityka. Warto brać z nich przykład, ponieważ ich wizerunek jest wizerunkiem przede wszystkim medialnym i ładnie prezentującym się, który robi wrażenie i stawia w pozytywnym świetle.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: