eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Zarządzanie kadrami: elementy, techniki i plany

Zarządzanie kadrami: elementy, techniki i plany

2008-09-17 11:44

Przeczytaj także: Zarządzanie zasobami ludzkimi a strategia firmy


technika — prognozowanie o bazie zerowej

Innym sposobem jest prognozowanie o bazie zerowej czyli coroczna ocena i korekta aktualnego stanu zatrudnienia. Zaletą tej techniki jest systematyczna aktualizacja opisów stanowisk pracy i ocena ich funkcjonalności z punktu widzenia założeń strategicznych. Od pracowników służb personalnych wymaga ona umiejętności posługiwania się opisami stanowisk pracy, ich odpowiedniego wypełniania i aktualizowania, w zależności od zmian zachodzących w strukturze zadań. Opisywana technika posiada jednak pewne ograniczenia, a mianowicie istnieje możliwość powielania popełnionych wcześniej błędów. Jeśli w którymś momencie opis stanowiska zostanie źle skonstruowany, to może się zdarzyć, że błąd ten nie zostanie zweryfikowany, a wręcz przeciwnie — będzie powielany z roku na rok.

technika — ocena menedżerska

Kolejną techniką prognozowania jest tzw. ocena menedżerska. Istnieją tu dwa sposoby wykorzystania wiedzy i umiejętności kierowników do określenia potrzeb kadrowych. Pierwszy z nich to podejście „z dołu do góry” czyli agregacja danych pochodzących od kierowników poszczególnych działów Dane te przygotowane przez kierowników liniowych są następnie przekazywane do zatwierdzenia kierownictwu wyższego szczebla. Drugim ze sposobów jest przygotowanie danych planistycznych przez kierownictwo wyższego szczebla i przekazanie ich kierownikom działów, gdzie dane te są poddane przeglądowi i weryfikacji. Takie podejście określa się mianem prognozowania „z góry do dołu”.

technika — analizy statystyczne

Analizy statystyczne to kolejne techniki umożliwiające diagnozowanie potrzeb kadrowych. Ich istotą jest analiza zależności korelacyjnej i prognoza stanu pożądanego na podstawie danych, które w przeszłości miały wpływ na wielkość zatrudnienia (sprzedaż, zysk, wydajność). Zaletą takiego podejścia jest ścisłe powiązanie planowania zatrudnienia z rachunkiem ekonomicznym przedsiębiorstwa. Natomiast niewątpliwą wadą tego typu technik jest konieczność zatrudnienia (wyszkolenia) kadr o dużej znajomości zagadnień statystyczno-ekonometrycznych, co w przypadku niektórych firm jest zbędnym obciążeniem.

technika — prognozowanie scenariuszowe

Godną uwagi jest również technika prognozowania scenariuszowego. Jest to technika analizy i oceny zachodzących w otoczeniu zmian. Ocena ta umożliwia określenie przyszłych warunków, w jakich organizacja prawdopodobnie będzie musiała działać. Prognozowanie scenariuszowe łączy w dużej mierze elementy strategii firmy z realizacją funkcji personalnej. Jego kolejne kroki to:
  • ustalenie scenariuszy dla otoczenia firmy oraz celów i planów strategicznych,
  • ustalenie scenariuszy dla poszczególnych obszarów działania firmy,
  • określenie zadań, które muszą być wykonywane w przyszłości w poszczególnych obszarach aktywności firmy,
  • ustalenie wymogów kwalifikacyjnych i wzorów zachowań na podstawie analizy zakresów zadaniowych,
  • wykreślenie profilów wymagań dla poszczególnych stanowisk pracy (lub grup stanowisk),
  • oszacowanie potrzeb ilościowych w zakresie zatrudnienia na poszczególne stanowiska pracy,
  • kontrola założeń planowania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: