eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Systemy SCM a sektor farmaceutyczny 2008

Systemy SCM a sektor farmaceutyczny 2008

2008-09-05 10:40

Przeczytaj także: Firmy farmaceutyczne - wyzwania 2018


Dystrybutorzy najbardziej zaawansowani

Badanie przeprowadzone na potrzeby raportu wśród przedsiębiorstw obecnych na polskim rynku farmaceutycznym miało na celu m. in. diagnozę łańcucha dostaw w polskim sektorze farmaceutycznym. Na podstawie odpowiedzi uzyskanych w ankietach oraz podczas wywiadów bezpośrednich do podstawowych cech polskiego SCM zaliczono:
  • różny poziom świadomości SCM pośród różnych uczestników łańcuchów: od najwyższej w przypadku dystrybutorów (reprezentujących zagranicznych producentów), wybranych producentów i operatorów logistycznych, do najniższej w przypadku instytucji medycznych
  • silny wpływ regulacji nakładany przez instytucje rządowe, które znacznie komplikują i ograniczają możliwości sprawnego i efektywnego kształtowania przepływów informacji, produktów i środków pieniężnych wzdłuż łańcuchów dostaw
  • coraz wyraźniej pojawiający się wpływ operatorów logistycznych na kształtowanie przepływów fizycznych produktów leczniczych na różnych etapach łańcucha.
Inicjatywy branżowe potrzebne dla rozwoju SCM

Do najważniejszych uwarunkowań określających możliwość realizacji koncepcji SCM w sektorze farmaceutycznym w Polsce, można zaliczyć natomiast:
  • politykę rządu wobec zawiązywania strategicznych aliansów czy innych rodzajów zacieśnionej współpracy, która jest cechą SCM
  • charakter kapitału społecznego w danym kraju kształtujący poziom zaufania partnerów biznesowych
  • poziom konsolidacji sektora produkcji i dystrybucji, kształtujący relacje siły przetargowej podmiotów łańcucha dostaw
  • uwarunkowania technologiczne i infrastrukturalne, które wspomagają doskonalenie procesów w ramach SCM
  • tworzenie inicjatyw branżowych lub wielobranżowych (np. krajowych) propagujących i wspomagających tego typu projekty.
Jak wskazują badania prowadzone na potrzeby raportu wśród wymienionych uwarunkowań funkcjonowania farmaceutycznych łańcuchów dostaw w Polsce najmniej sprzyjającymi dla idei SCM okazały się:
  • względnie niski poziom zaufania w relacjach biznesowych
  • brak branżowych inicjatyw propagujących ideę SCM
  • wciąż niewystarczający rozwój sektora wyspecjalizowanych operatorów logistycznych
  • restrykcyjne przepisy prawa dotyczące produkcji i dystrybucji leków.
Wśród zjawisk stanowiących tło dla rozwoju koncepcji SCM na gruncie sektora farmaceutycznego w Polsce jedynie restrykcyjna polityka sektorowa Państwa oraz niski poziom kapitału społecznego określający stopień zaufania do partnerów biznesowych znajdują się poza możliwością oddziaływania na nie ze strony podmiotów rynku farmaceutycznego.

Uwarunkowaniem, którego negatywny wpływ na realizację idei SCM mogą zmieniać podmioty sektora farmaceutycznego w Polsce, jest z pewnością aktualnie identyfikowany brak wsparcia organizacyjnego, koordynacji i promocji inicjatyw SCM w sektorze.

Natomiast jeśli chodzi o rozwój sektora wyspecjalizowanych operatorów logistycznych w Polsce to, zdaniem uczestników badania, zjawisko to przyjmie już niebawem pozytywny kierunek oddziaływania na koncepcję SCM.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: