eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Przemysł farmaceutyczny w dobrej kondycji

Przemysł farmaceutyczny w dobrej kondycji

2012-05-30 13:51

Przemysł farmaceutyczny w dobrej kondycji

Bieżący spływ należności w branży farmaceutycznej © fot. mat. prasowe

Światowy przemysł farmaceutyczny jest w lepszej kondycji niż największe koncerny z branży - wynika z analizy branżowej ubezpieczyciela należności Euler Hermes. Polscy producenci leków również mają się dobrze.

Przeczytaj także: Firmy farmaceutyczne - wyzwania 2014

Polska – duże zmiany, nie tylko z powodu modyfikacji w prawie

Producenci wyrobów farmaceutycznych zgłaszają (śledząc badania GUS klimatu koniunktury) jedne z najbardziej optymistycznych prognoz sytuacji. Kondycja farmacji na tle innych branż rzeczywiście nie jest zła, natomiast w porównaniu do lat ubiegłych widać jednak pewne osłabienie jej wyników. Jest to także efekt zmian listy leków refundowanych, co zwiększyło co prawda sprzedaż w ubiegłym roku, ale spowodowało duży, bo blisko dwucyfrowy spadek (ilościowy jak i wartościowy) sprzedaży w pierwszych miesiącach br. Nie wpłynęło to na spływ należności z rynku – według Programu Analiz Należności Euler Hermes średnio producenci w terminie otrzymują ponad 96% wartości swoich należności!

- Większym zagrożeniem (od zmian w kwestii refundacji leków) dla producentów, przynajmniej w długookresowej perspektywie może być powolne znikanie z rynku grupy mniejszych aptek, co wpłynie zapewne na sytuację ich dostawców hurtowych i w konsekwencji – samych wytwórców – mówi Grzegorz Hylewicz, dyrektor windykacji w Euler Hermes.

Produkcja kontraktowa – przyszłością polskich firm farmaceutycznych

- Nie powiodła się próba trwałego zintegrowania najsilniejszych spółek farmaceutycznych pozostających w rękach skarbu państwa w jeden holding farmaceutyczny. Wydaje się, że przyczyn było kilka, ale przede wszystkim działania te podjęto jednak za późno. W ostatnich latach dyskusyjne jest, czy taka konsolidacja była również w interesie samych tych spółek – mówi Tomasz Starus, dyrektor Biura Oceny ryzyka w Euler Hermes.

fot. mat. prasowe

Bieżący spływ należności w branży farmaceutycznej

Gros należności spływa terminowo


Mimo iż zmiany w refundacji leków mocniej dotknęły obecnie (obniżenie marż) producentów leków generycznych – a to jest główna domena polskich spółek farmaceutycznych, to prognozy popytu w przyszłości przewidują największy wzrost właśnie w tym segmencie. Jest to efekt zarówno presji na obniżanie cen, jak i wygasania w najbliższym czasie wielu patentów.

- Patrząc w druga stronę – czy polskie firmy mogą być prekursorami wprowadzania na rynek nowatorskich leków? Oczywiście mogą, ale w bardzo ograniczonym zakresie, jedynie w niektórych niszach. Do produkcji trafia średnio jedynie co czwarty nowo rozwijany lek, a jego sukces i zwrot poniesionych nakładów zależy także od kosztownych działań marketingowych na wielu rynkach, na co mogą sobie pozwolić jedynie największe koncerny. Z przyczyn politycznych, ale także z powodu silnej konkurencji firm z innych krajów (m.in. Indii) polscy wytwórcy leków stracili znaczna część rynku, jaki niegdyś mieli m.in. w naszej części Europy i na Wschodzie. Dlatego przyszłością polskich firm farmaceutycznych, obok leków generycznych i generalnie – medykamentów bez recepty (OTC) wydaje się także produkcja kontraktowa na zlecenie innych firm farmaceutycznych – dodaje Tomasz Starus.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: