eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża farmaceutyczna w dobrej kondycji

Branża farmaceutyczna w dobrej kondycji

2009-12-08 11:06

W badaniu zatytułowanym "Branża farmaceutyczna na świecie: nadal w dobrej formie, lecz potrzebuje wsparcia" ("The pharmaceutical sector worldwide: still robust but in need of care") ekonomiści i specjaliści z firmy Euler Hermes specjalizującej się w ubezpieczeniach należności przedstawiają analizę zmian zachodzących w sektorze farmaceutycznym na całym świecie.

Przeczytaj także: Firmy farmaceutyczne - wyzwania 2018

Szanse przemysłu farmaceutycznego - rosnąca światowa podaż na farmaceutyki napędzana silnymi trendami bazowymi

Z badania Euler Hermes wynika, iż:

1. Strukturalny wzrost wydatków krajów rozwiniętych na służbę zdrowia przewyższa wzrost PKB.

„W latach 1970-2010 wydatki na służbę zdrowia wyrażone jako odsetek PKB w Europie Zachodniej i Japonii podwoją się, a w Stanach Zjednoczonych wzrosną niemal trzykrotnie, podsycając popyt na leki” – powiedziała Karine Berger, Dyrektor Działu Analiz w Euler Hermes.

2. Rośnie średnia długość życia.

W ciągu najbliższych 30 lat odsetek światowej populacji w wieku 65 i powyżej podwoi się, wzrastając z 7% w 2008 r. do ok. 14% w roku 2040. Ta grupa wiekowa zużywa średnio trzy razy więcej produktów medycznych niż reszta populacji.

3. Państwa BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) będą głównymi motorami napędzającymi wzrosty rynku farmaceutycznego, lecz nie w krótkim okresie, zważywszy na obecny bardzo niski poziom wydatków na farmaceutyki w tych państwach.

„Kraje BRIC są motorami napędzającymi wzrost rynku, lecz zaczynają formować bardzo niską bazę. W roku 2008 wydatki na osobę na farmaceutyki w tych państwach wynosiły 22 dolary; dla porównania w Ameryce Północnej było to 947 dolarów, a w Europie – 511 dolarów”, zauważyła Karine Berger.

4. Szczepionki: wirus AH1N1 będzie dla branży zastrzykiem nowej energii, lecz nie przyczyni się zbytnio do poprawy sytuacji na rynku farmaceutyków ze względu na jego wielkość.

Euler Hermes podaje, iż szczepionki przeciwko grypie stanowią 25% całego rynku szczepionek, którego wartość w 2008 r. szacuje się na 14 miliardów dolarów (2% rynku farmaceutycznego).

5. Wzrost wolumenu przyhamuje w wyniku trudności finansowych, z jakimi borykają się zakłady ubezpieczeń zdrowotnych.

EH zauważa, iż wprowadzone zostały już pierwsze reformy mające na celu ograniczenie gwałtownie rosnących kosztów opieki zdrowotnej. Czynniki wpływające na wzrost strukturalny stanowiące podstawę popytu na farmaceutyki napotkają jednak przeszkody trojakiego rodzaju:
  • Trudności finansowe, z jakimi borykają się publiczne i prywatne zakłady ubezpieczeń zdrowotnych w zakresie zwrotu wydatków na opiekę zdrowotną: Z badania wynika, iż biorąc pod uwagę istniejącą od dawna zależność pomiędzy wzrostem PKB a wzrostem wydatków na opiekę zdrowotną, istnieje realne zagrożenie, że zakłady ubezpieczeń zdrowotnych nie będą w stanie sfinansować swoich deficytów, których pogłębianiu się nie są w stanie zaradzić.
  • Deflacja na światowym rynku farmaceutycznym: Od trzech lat „globalna średnia” cena leków spada. „Średnia stopa inflacji dla leków spadła w 2005 do poziomu poniżej światowej stopy inflacji, co naszym zdaniem jest stałą cechą tego rynku”, komentuje Karine Berger.
  • Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zwrot z inwestycji w badania i rozwój w branży farmaceutycznej pogarszał się: Gwałtowny wzrost kosztów ustawowych związanych z badaniami i rozwojem w sektorze farmaceutycznym przełożył się na spadek liczby nowych produktów wprowadzanych na rynek. „Słabnąca produktywność w dziedzinie badań i rozwoju związana jest ze znacznym zaostrzeniem kryteriów autoryzacji nowych związków medycznych przez agencje rządowe. Uzyskanie pozwolenia na wypuszczenie innowacyjnego leku na rynek jest coraz trudniejsze, a przez to także bardziej kosztowne”, mówi Karine Berger.
Negatywny wpływ zmian rynkowych na ofertę farmaceutycznych gigantów

Z badania Euler Hermes można wysnuć następujące wnioski:

1. Erozja historycznie bardzo wysokiej marży.

„W latach 2002-2007 średnia marża operacyjna spadła o cztery punkty procentowe, lecz należy na to patrzeć z perspektywy poziomu tej marży z roku 2008 wynoszącej ok. 24%; znaczy to, że marża operacyjna w sektorze farmaceutycznych jest nadal bardzo zadowalająca” – zauważyła Karine Berger.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: