eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dolny Śląsk: kapitał ludzki 2002-2006

Dolny Śląsk: kapitał ludzki 2002-2006

2008-08-02 01:40

Przeczytaj także: Zarządzanie kapitałem ludzkim: 10 trendów

fot. mat. prasowe

Struktura ogólnego miernika kapitału ludzkiego według wyróżnionych obszarów edukacji w wybranych woj

Struktura ogólnego miernika kapitału ludzkiego według wyróżnionych obszarów edukacji w wybranych województwach w 2002 r.

W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, iż w każdym z wymienionych obszarów kapitału ludzkiego lokaty województw kształtowały się odmiennie, inne były również grupy województw według poziomu wartości miernika. Stwierdzono m.in., że największe dysproporcje wystąpiły w przypadku mierników w obszarze zdrowia oraz edukacji, a najmniejsze – w obszarze rynku pracy i potencjału demograficznego.

Największy dystans między skrajnymi województwami, tj. województwem znajdującym się w uporządkowaniu na pierwszym i ostatnim miejscu wystąpił pod względem mierników w obszarze zdrowia oraz edukacji. Aby pokonać ten dystans i osiągnąć poziom porównywalny z plasującym się na miejscu pierwszym województwem, miernik rozwoju dla województw zajmujących ostatnie pozycje musiałby ulec zwiększeniu prawie pięciokrotnie. Relatywnie niska wartość rozstępu miernika kapitału ludzkiego wystąpiła w obszarze potencjału demograficznego i rynku pracy. W przypadku województwa dolnośląskiego, największy dystans do województwa zajmującego pierwsze miejsce w rankingu wystąpił w obszarze zdrowia, a najmniejszy – w obszarze rynku pracy.

Ogólny miernik kapitału ludzkiego w powiatach województwa dolnośląskiego w świetle danych NSP 2002

Z przeprowadzonej analizy wynika, iż zróżnicowanie powiatów województwa dolnośląskiego pod względem ogólnego miernika kapitału ludzkiego liczonego na podstawie danych spisu z 2002 roku było wyższe niż w przypadku województw. Na pierwszych miejscach w rankingu powiatów plasowały się miasta na prawach powiatu: Wrocław, Jelenia Góra oraz Legnica, a na ostatnich powiaty – kłodzki, złotoryjski i wałbrzyski.

Przewaga m. Wrocławia w stosunku do pozostałych powiatów wynikała głównie z wysokich wartości miernika kapitału ludzkiego i zajmowania pierwszych lokat w obszarze edukacji, rynku pracy, zdrowia oraz spójności społecznej i terytorialnej.

fot. mat. prasowe

Powiaty województwa dolnośląskiego według ogólnego miernika kapitału ludzkiego NSP 2002

Powiaty województwa dolnośląskiego według ogólnego miernika kapitału ludzkiego NSP 2002

Powiat wałbrzyski, zajmujący ostatnią lokatę, odznaczał się m.in. bardzo niskim poziomem kapitału ludzkiego w obszarze zdrowia i potencjału demograficznego oraz niskim poziomem miernika w pozostałych 3 obszarach.

Podobnie jak w przypadku województw, w każdym z wymienionych obszarów kapitału ludzkiego lokaty powiatów kształtowały się odmiennie, inne były również grupy powiatów według poziomu wartości miernika.

Największa dysproporcja w zajmowanych lokatach według wartości mierników kapitału ludzkiego w wyróżnionych obszarach wystąpiła w przypadku m. Wrocławia (m.in. 1 lokata pod względem edukacji i rynku pracy, ale 28 – potencjału demograficznego) i m. Jeleniej Góry (m.in. 2 lokata pod względem edukacji, rynku pracy oraz spójności społecznej i terytorialnej, ale 29 – potencjału demograficznego).

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: