eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Społeczeństwo informacyjne UE a w Polsce

Społeczeństwo informacyjne UE a w Polsce

2008-07-23 12:27

Przeczytaj także: Internet w UE: I kwartał 2008


Większość z nas potrafi szukać

Eurostat zaprezentował również zestawienie umiejętności, jakimi mogą pochwalić się europejscy internauci. Tutaj, chyba bez zaskoczenia, zdecydowanym liderem jest umiejętność używania wyszukiwarki internetowej, do której przyznaje się blisko 2/3 ankietowanych. Niewiele mniej, bo połowa respondentów, potrafi również wysyłać e-maile z załącznikami. Na trzecim miejscu, co może być pewną niespodzianką, uplasowała się umiejętność ustawiania zabezpieczeń chroniących przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem, wyprzedzając m.in. instalowanie programów oraz dyskusje na czatach i forach, którymi może się pochwalić co trzeci Europejczyk. Warto odnotować też fakt, że już co czwarty obywatel Unii Europejskiej korzysta z bankowości internetowej.

Niestety również i w tej kategorii nasi rodacy, ze swoją znajomością zagadnień internetowych, sytuują się znacznie poniżej średniej unijnej. Jedynie niecała połowa z nas zna zasady korzystania z wyszukiwarek, a tylko co trzeci Polak radzi sobie z wysyłaniem wiadomości e-mail. Niepokój może budzić fakt, iż tylko co siódmy Polak radzi sobie z odpowiednią konfiguracją oprogramowania chroniącego komputer przed niebezpieczeństwami czającymi się w Internecie.

- W dobie złośliwych wirusów, atakujących komputery w coraz wymyślniejszy sposób, sytuacja ta może niepokoić. Coraz więcej Polaków wykorzystuje Internet do zarządzania swoim kontem bankowym lub do robienia zakupów w wirtualnych sklepach. Nieumiejętne zabezpieczenie się przed złośliwym oprogramowaniem może niestety spowodować dotkliwe straty finansowe - mówi Katarzyna Gruszecka z 2BE.PL.

Europejscy webmasterzy?

Umiejętności webmasterskie również nie są mocną stroną Polaków, gdyż tylko 7 procent z nas może poszczycić się własnoręcznym założeniem strony internetowej. Na pocieszenie można powiedzieć, że na tle innych krajów UE nie wypadamy jednak bardzo słabo - jedynie co dziesiąty mieszkaniec zjednoczonej Europy potrafi samodzielnie stworzyć własną stronę www. Co ciekawe, prym w tej kategorii wiodą mieszkańcy Danii, Estonii oraz Finlandii - aż co piąty mieszkaniec tych krajów przyznaje się do umiejętności samodzielnego zbudowania serwisu internetowego.

Można jednak założyć, że sytuacja ta zacznie się z czasem zmieniać. Już dziś widać wyraźnie większe zainteresowanie tematyką tworzenia stron WWW wśród przeciętnych internautów. Spowodowane jest to pojawianiem się licznych programów i szablonów, umożliwiających stworzenie ciekawego serwisu bez znajomości języka HTML. Wpływ ma na to również spadek cen domen internetowych oraz usług hostingowych, dzięki którym możliwe jest zaprezentowanie swojego dzieła użytkownikom Sieci na całym świecie.

- Jeszcze do niedawna dostęp do Globalnej Sieci w Polsce nie był usługą tanią, co skutecznie tamowało rozwój tego sektora rynku – stwierdza Katarzyna Gruszecka. - Dopiero od kilku lat sytuacja ulega systematycznej poprawie i zaczynamy „gonić” naszych lepiej rozwiniętych europejskich sąsiadów. Niestety dane zaprezentowane przez Eurostat pokazują, że wciąż mamy sporo do nadrobienia - dodaje.

Podsumowując należy stwierdzić, że mimo dystansu dzielącego Polaków od czołówki europejskiej i wyników w kilku kategoriach, pozostawiających wiele do życzenia, nie wypadamy jednak tragicznie na tle wszystkich państw UE. Wyniki osiągnięte przez Polskę ustawiają nas w połowie unijnego peletonu, co daje nadzieję na lepszą pozycję w przyszłości.


Przeczytaj także: UE: Internet w firmach 2008 UE: Internet w firmach 2008

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: