eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najpopularniejsze wirusy - IX 2003

Najpopularniejsze wirusy - IX 2003

2003-10-08 10:37

We wrześniu Bugbear.B ponownie przyczynił się do największej liczby infekcji wirusowych na komputerach użytkowników. Zgodnie z danymi zebranymi przez darmowy skaner antywirusowy Panda ActiveScan wirus ten znów pobił rekord.

Przeczytaj także: Zagrożenia w sieci

Robak ten został znaleziony w ponad 5% komputerów w których stwierdzono jakikolwiek złośliwy kod. Dominacja Bugbear.B wynika ze stosowanej metody masowego rozprzestrzeniania się poprzez mail i wykorzystania luki w przeglądarce Internet Explorer do uruchamiania się bez wiedzy użytkownika.

W ślady Bugbear.B podąża Blaster, robak, który powodował niewiele mniej niż 5% infekcji i wywołał masową epidemię w sierpniu. Rozprzestrzenianie się bezpośrednio przez Internet i wykorzystanie luki w usłudze Windows RPC DCOM sprawia iż nadal zaraża on niechronione maszyny.

Na trzecim miejscu, ze znacznie mniejszym procentowym udziałem niż dwaj poprzednicy znajduje się Sobig.F, który mimo najszybszego mechanizmu rozprzestrzeniania się nie powoduje już większych ilości nowych infekcji.

Weteran rankingu Klez.I zakończył miesiąc wynikiem ledwo przekraczającym 3% i uplasował się na czwartej pozycji. Jest to zdumiewające "osiągnięcie" zważywszy iż wirus ten został wykryty półtora roku temu i od tego czasu, miesiąc w miesiąc znajdował się w zestawieniu.

Następną pozycją w rankingu zajmuje obecny od kilku miesięcy polimorficzny wirus Parite.B (nieco poniżej 3%). Na szóste i siódme miejsce weszły nowe okazy Gibe.C oraz Mapson.D. Każdy z nich ma około 3% udział w infekcjach.

Na dole listy znajdują się trojan PSW.Bugbear.B (około 2,5%) i robaki Enerkaz oraz Blaster.C (trochę poniżej 2%).

Z danych gromadzonych przez skaner online Panda Software w tym miesiącu można wyciągnąć następujące wnioski:
  • Luki w oprogramowaniu komputerowym są najskuteczniejszym sposobem rozprzestrzeniania się - Cztery złośliwe kody z Top Ten (Bugbear.B, Blaster, Blaster.C oraz Klez.I) wykorzystują tą metodę infekcji. Co ważniejsze dwa z nich to ścisła czołówka naszego rankingu (Bugbear.B and Blaster). Łatwo dostrzec niebezpieczny potencjał istniejący w tej metodzie rozprzestrzeniania się epidemii. Dowodzi to, iż wielu użytkowników niepotrzebnie zwleka z aktualizacją swojego oprogramowania i przyczynia się do naruszania zasad bezpieczeństwa.

  • Niewielki spadek liczby zakażeń wirusem Sobig.F - Wirus ten rozprzestrzeniał się najaktywniej w sierpniu i powodował liczne infekcje we wrześniu. Pomimo faktu, że 10. września wstrzymał swoje działanie (tak był skonstruowany) nie spadł poniżej trzeciego miejsca. Liczba infekcji przeprowadzonych do 10. września była już zbyt duża by szkodnik mógł być zdeklasowany przez inne złośliwe kody.

Procentowy udział wirusów w wykrytych incydentach:
  • W32/Bugbear.B - 5.10%
  • W32/Blaster - 4.99%
  • W32/Sobig.F - 3.23%
  • W32/Klez.I - 3.02%
  • W32/Parite.B - 2.95%
  • W32/Gibe.C.worm - 2.93%
  • W32/Mapson.D.worm - 2.56%
  • Trj/PSW.Bugbear.B - 2.43%
  • W32/Enerkaz - 1.75%
  • W32/Blaster.C - 1.72%

oprac. : Panda Software Panda Software

Więcej na ten temat: wirusy

Przeczytaj także

Uzależniająca technologia

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: