eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Trojan bankowy Qbot najpupularniejszy na świecie w VI 2023

Trojan bankowy Qbot najpupularniejszy na świecie w VI 2023

2023-07-11 11:22

Trojan bankowy Qbot najpupularniejszy na świecie w VI 2023

© Brian Jackson - Fotolia.com

W czerwcu 2023 roku najpopularniejszym na świecie szkodliwym oprogramowaniem był trojan bankowy Qbot. Na drugim miejscu na świecie i pierwszym w Polsce był Formbook. Urządzenia mobilne infekuje głównie oprogramowanie szpiegujące SpinOk - wynika z raportu Check Point Research.

Przeczytaj także: AgentTesla najpopularniejszym typem szkodliwego oprogramowania w IV 2023

W ostatnim półroczu najpowszechniejszym szkodliwym oprogramowaniem na świecie był Qbot, który po raz pierwszy pojawił się w sieci w 2008 roku jako trojan bankowy. Od tej pory był konsekwentnie rozwijany, uzyskując dodatkowe funkcjonalności jak kradzież haseł, wiadomości e-mail i danych kart kredytowych. Zazwyczaj jest rozpowszechniany za pośrednictwem wiadomości Spam i wykorzystuje różne techniki, takie jak metody anty-VM, anty-debugowanie i anty-sandbox, aby utrudnić analizę i uniknąć wykrycia. W czerwcu br. Qbot został wykryty 6,7 proc. sieci na całym świecie i w niemal 6,2 proc. polskich sieci.

Polscy internauci powinni z kolei zwrócić szczególną uwagę na Formbooka, czyli tzw. infostealera, będącego i najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym oprogramowaniem w Polsce (i drugim na świecie). Eksperci bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Research informują, że Formbook odnaleziony został w 3,5 proc. sieci firmowych na świecie oraz aż w 9,1 proc. polskich sieci! Narzędzie to jest sprzedawane na podziemnych forach hakerskich jako Malware as a Service (MaaS). Formbook potrafi zbierać dane uwierzytelniające z różnych przeglądarek internetowych, dokonywać zrzutów ekranu, monitorować i rejestrować naciśnięcia klawiszy oraz pobierać i uruchamiać pliki zgodnie z poleceniami z C&C.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

W czerwcu najpopularniejszym na świecie szkodliwym oprogramowaniem był trojan bankowy Qbot. Urządzenia mobilne infekuje głównie oprogramowanie szpiegujące SpinOk.


Użytkowników systemu Android zszokować mogą dane dotyczące SpinOk, który po raz pierwszy znalazł się na szczycie rodzin mobilnego złośliwego oprogramowania. Program, który zbiera informacje o plikach przechowywanych na urządzeniu i wysyła je bezpośrednio do napastników, wykryty został w około 100 aplikacjach na Androida. Łączna liczba ich pobrań wynosi 421… milionów!

Zdaniem analityków Check Pointa, SpinOk stanowi poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników, co podkreśla potrzebę proaktywnych środków ochrony danych osobowych i urządzeń mobilnych. W zeszłym miesiącu rozpoczęto również zakrojoną na szeroką skalę kampanię ransomware, która dotknęła organizacje na całym świecie. W maju 2023 r. Progress Software Corporation ujawniła lukę w MOVEit Transfer i MOVEit Cloud (CVE-2023-34362), która może umożliwić nieautoryzowany dostęp do środowiska. Mimo że luka została załatana w ciągu 48 godzin,
Eksploit MOVEit dowodzi, że rok 2023 już staje się znaczącym rokiem w oprogramowaniu ransomware. Grupy, takie jak Clop, nie działają taktycznie, aby zainfekować pojedynczy cel, ale zamiast tego zwiększają efektywność swoich operacji, wykorzystując oprogramowanie, które jest szeroko stosowane w środowisku korporacyjnym. Takie podejście oznacza, że mogą dotrzeć do setek ofiar w jednym ataku - powiedziała Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w firmie Check Point Software.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: