eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Guloader najczęściej wykrywanym złośliwym programem w Polsce

Guloader najczęściej wykrywanym złośliwym programem w Polsce

2023-03-20 12:39

Guloader najczęściej wykrywanym złośliwym programem w Polsce

Guloader najczęściej wykrywanym zagrożeniem w Polsce © fot. mat. prasowe

Qbot, Formbook i Emotet to obecnie trzy najczęściej wykrywane złośliwe programy na świecie - wynika z analizy Check Point Software. W Polsce najpopularniejszy jest Guloader, pobierający na komputery ofiar kolejne ładunki szkodliwych programów.

Przeczytaj także: Emotet największym cyberzagrożeniem w Polsce, a Formbook na świecie

Qbot, Formbook i Emotet to obecnie trzy najczęściej wykrywane złośliwe programy na świecie. Qbot został wykryty w około 7% sieci firmowych na całym świecie. Formbook oraz Emotet wykryto odpowiednio w 5% i 4% przedsiębiorstw. Uwagę badaczy Check Point Software, którzy na bieżąco analizują krajobraz zagrożeń cybernetycznych, przykuł jednak przede wszystkim trojan zdalnego dostępu Remcos, który powrócił na listę 10 czołowych typów malware’u.

W ostatnim miesiącu Remcos wykorzystywany był w atakach phishingowych przeprowadzanych na ukraińską administrację. W jednej z kampanii hakerzy podszywali się pod firmę Ukrtelecom JSC, dystrybuując złośliwe oprogramowanie, którego zadaniem była zdobycie danych i zdalne wykonywanie poleceń. Eksperci Check Point uważają, że wzorce zachowań hakerów sugerują działania cyberszpiegowskie.

fot. mat. prasowe

Guloader najczęściej wykrywanym zagrożeniem w Polsce

Najpopularniejszym złośliwym oprogramowaniem wykorzystywanym przez cyberprzestępców przeciwko polskim firmom i użytkownikom jest Guloader, pobierający na komputery ofiar kolejne ładunki szkodliwych programów.


Chociaż nastąpił spadek liczby ataków na Ukrainę, wciąż pozostaje ona polem bitwy dla cyberprzestępców. Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej haktywizm pełnił istotną rolę, a większość hakerów preferowała destrukcyjne metody ataków, takie jak DDoS, by uzyskać jak największy rozgłos. W najnowszej kampanii wykorzystano jednak bardziej tradycyjną metodę ataku, wykorzystując oszustwa typu phishing w celu uzyskania informacji o użytkowniku i wydobycia danych - wyjaśnia Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w firmie Check Point Software.

W Polsce zarówno Qbot, jak i Formbook stale znajdują się w czołówce najczęściej wykrywanych zagrożeń. Jednak w lutym do tego grona niespodziewanie dołączył Guloader infekując 5,5% sieci firmowych. Jak opisuje CERT Polska, jest to kompaktowy program do pobierania złośliwego oprogramowania napisany w Visual Basic. Jego podstawową funkcją jest pobieranie, odszyfrowywanie i uruchamianie wykonywalnego pliku binarnego z serwera.

Check Point ujawnił również, że „Web Servers Malicious URL Directory Traversal” była najczęściej wykorzystywaną luką, która miała wpływ na 47% organizacji na całym świecie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: