eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2008

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2008

2008-07-01 02:25

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2008


W ogóle indeks popytu nadal dominuje wśród wszystkich indeksów czynników wzrostu. Rosnące zatrudnienie i płace utrzymują mimo inflacji dynamikę realnego funduszu płac powyżej 10% już od ponad półtora roku i nie wydaje się, by nagle te tendencje miały się odwrócić. Ostanie dane o dynamice eksportu zaskakują pesymistów, którzy przewidywali jego gwałtowne osłabienie na skutek aprecjacji złotego i pogorszenia koniunktury na świecie. Najbardziej niepewne wydają się inwestycje, ale dane bankowe o kredytach i depozytach przedsiębiorstw świadczą, że proces inwestowania na razie nie słabnie. Można jednak się obawiać, że tak dobra sytuacja nie utrzyma się w drugiej połowie roku.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów kolejny miesiąc obniżył się o jeden punkt, kwartalny do 54 pkt., a indeks roczny do poziomu 53 pkt. Przedsiębiorstwa cieszą się ciągle bardzo dobrą kondycją finansową, ale perspektywy nie wydają się już tak korzystne. Już teraz koszty rosną szybciej niż przychody, a wszystkie czynniki działają w kierunku dalszego pogorszenia. Rosną ceny materiałów i energii, płace rosną szybciej niż wydajność, aprecjacja złotego pogarsza konkurencyjność w eksporcie, a rosnące stopy procentowe podnoszą koszty kapitału. Wg Stanisława Kubielasa wszystko wskazuje na to, że obecnej wysokiej rentowności nie da się utrzymać, co w dłuższej perspektywie może także ostudzić zapał inwestycyjny.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Makroekonomiczny indeks tym razem odnotował wyraźny spadek, o trzy punkty spadł indeks kwartalny i o 2 punkty indeks roczny, odpowiednio do 71 i 69 pkt. Wprawdzie ciągle maleje bezrobocie, a w budżecie państwa mamy nadal nadwyżkę, to jednak inflacja znowu odbiła w górę, a mimo silnego eksportu rośnie deficyt obrotów bieżących z zagranicą. Perspektywy powrotu inflacji poniżej górnego progu celu inflacyjnego w bieżącym roku wydają się coraz mniej prawdopodobne. Rośnie napływ kapitału zagranicznego do kraju i na razie deficyt zagraniczny nie zagraża stabilności fundamentów ekonomicznych gospodarki, ale trudno wykluczyć negatywny wpływ zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych, które mogą istotnie sparaliżować międzynarodowe przepływy kapitału.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Silny czteropunktowy spadek zanotował w tym miesiącu indeks oceny sytuacji politycznej, i to we wszystkich przekrojach czasowych. Jest to już drugi spadek tego indeksu w tym roku od czasu bezprecedensowego skoku powyżej 60 pkt. w styczniu.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: