eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2008

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2008

2008-04-30 00:14

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2008

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu utrzymał notowanie roczne na poziomie z poprzedniego miesiąca (65 pkt.), natomiast notowanie kwartalne spadło o 2 punkty. Pomimo gorszych wyników gospodarki w marcu pierwszy kwartał nadal wypada lepiej niż się spodziewano. Spadek wartości indeksów wskazuje jednak na stopniowe zmniejszanie dynamiki wzrostu. Co ciekawe - eksperci przewidują spadek inflacji w drugiej połowie roku.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2008














Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu utrzymał notowania z poprzedniego miesiąca na poziomie 65 pkt. w skali rocznej, ale indeks kwartalny obniżył się o dwa punkty do 70 pkt. Indeks półroczny nie uległ zmianie (69 pkt.). Wg Stanisława Kubielasa pomimo kiepskiego wyniku produkcji sprzedanej przemysłu i słabszej od oczekiwań dynamiki sprzedaży detalicznej w marcu pierwszy kwartał nadal wypada lepiej niż wcześniej się spodziewano. Malejący wraz z wydłużeniem horyzontu czasowego rozkład wartości indeksów wskazuje jednak na stopniowe zmniejszenie dynamiki wzrostu do końca roku, ale raczej łagodne, gdyż indeksy ciągle pozostają znacznie powyżej połowy skali.

Wprawdzie kwartalny indeks popytu osłabł trochę, ale podwyższył się indeks roczny. Dobrą koniunkturę będziemy nadal zawdzięczać dynamice konsumpcji i inwestycji, chociaż będzie ona niższa niż w ubiegłym roku. Dużą niewiadomą jest handel zagraniczny. Na razie eksport utrzymuje wysokie tempo, a różnica między stopą wzrostu importu i eksportu maleje, czyli maleje tempo przyrostu deficytu handlowego. Można jednak obawiać się efektu aprecjacji złotego. W marcu doszło do odwrócenia rosnącego tempa inflacji, wzrostu nadwyżki budżetowej i spadku stopy bezrobocia. Fundamenty gospodarki są nadal mocne.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks kwartalny popytu obniżył się, ale indeks roczny wzrósł, chociaż czasowy rozkład indeksów popytu wykazuje tendencję malejącą, niemniej cały czas indeksy popytu są notowane najwyżej spośród indeksów czynników. „Pomimo kiepskich wyników sprzedaży przemysłu i gorszej od oczekiwań sprzedaży detalicznej wśród przedsiębiorców panuje klimat optymizmu i oczekuje się dalszego wzrostu popytu i sprzedaży, chociaż w tempie wolniejszym niż rok temu” twierdzi ekspert PKPP Lewiatan Stanisław Kubielas.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: