eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza IV 2008

Koniunktura gospodarcza IV 2008

2008-04-24 01:29

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza III 2008


W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują w kwietniu nieznaczny wzrost bieżącej sprzedaży. Sytuacja finansowa oceniana jest pozytywnie. Prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach są korzystniejsze niż w marcu. Ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może utrzymać się na poziomie z poprzedniego miesiąca. W kwietniu przedsiębiorstwa zgłaszają nieco szybszy wzrost bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach ich wzrost może być znacznie wolniejszy. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zwiększyć zatrudnienie.

W kwietniu sygnalizowany jest znaczny wzrost sprzedaży żywności. Poprawia się mimo to nadal oceniana negatywnie, sytuacja finansowa badanych przedsiębiorstw. Stan zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Na najbliższe miesiące prognozowany jest wolniejszy niż przewidywano w marcu wzrost sprzedaży. Spodziewane jest, że utrzyma się korzystna sytuacja finansowa. Ilość towarów zamawianych u dostawców wzrośnie, choć nieco wolniej niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się sygnalizowany w marcu wzrost bieżących i przyszłych cen żywności. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują niewielki wzrost zatrudnienia.

Spośród badanych jednostek, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, 5,2% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 69% przedsiębiorstw w kwietniu i marcu br. oraz 73% w kwietniu ub.r.), kosztami zatrudnienia (63% w kwietniu i marcu br. i 64% przed rokiem) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (55% w kwietniu i 54% marcu br., 55% w kwietniu 2007 r.). W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku, w największym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z konkurencją na rynku.

Najczęściej wybieranymi źródłami finansowania środków obrotowych są fundusze własne – 69% (70% w kwietniu ub.r.). Kredyt bankowy wskazuje 28% przedsiębiorstw (27% przed rokiem), kredyt kupiecki – 24% (w ubiegłym roku 26%).

4. Usługi

Od początku 2005 r. utrzymują się bardzo korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji pośrednictwo finansowe. W kwietniu są one nieco lepsze od zgłaszanych przed miesiącem (plus 64 wobec plus 61 w marcu). Poprawę koniunktury odnotowuje 64% firm (w marcu 62%), badane jednostki nie sygnalizują pogorszenia swojej sytuacji (przed miesiącem odczuwał je 1% jednostek). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego popytu oraz aktualnej sprzedaży są optymistyczne, lepsze od formułowanych przed miesiącem. Sprzedaż w najbliższych trzech miesiącach może rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w marcu. W konsekwencji obecna i przyszła sytuacja finansowa jest oceniana bardzo korzystnie, lepiej niż przed miesiącem. Sygnalizowany jest też szybszy niż w marcu wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług. Można oczekiwać rozszerzenia zatrudnienia, w skali większej niż przewidywano przed miesiącem.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: