eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza IV 2008

Koniunktura gospodarcza IV 2008

2008-04-24 01:29

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza III 2008


W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność kształtuje się na poziomie plus 23 (w marcu plus 24). Poprawę koniunktury odnotowuje 33% badanych firm, a jej pogorszenie – 10% (w marcu odpowiednio 33% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo iż utrzymuje się wzrost bieżącego popytu, aktualna sprzedaż jest oceniana nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Opinie dotyczące sytuacji finansowej są nadal korzystne. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują nieznacznie wolniejszy wzrost zarówno przyszłego popytu jak i sprzedaży, a w konsekwencji i sytuacji finansowej. Prognozowany jest dalszy wzrost zatrudnienia. W kwietniu odnotowuje się spadek bieżących cen usług. W najbliższych miesiącach należy się spodziewać ich niewielkiego wzrostu.

Jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają w kwietniu koniunkturę korzystnie, podobnie jak przed miesiącem (plus 16). Poprawę koniunktury w obu miesiącach odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie – 7%. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny bieżącej i przewidywanej sprzedaży oraz przyszłego popytu są pozytywne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Aktualny popyt rośnie wolniej niż w marcu. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem, natomiast jej prognozy są nieznacznie lepsze od formułowanych w marcu. Dyrektorzy firm sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług, zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem. Przewidywany jest dalszy wzrost zatrudnienia.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji hotele i restauracje kształtuje się podobnie jak w marcu, na poziomie plus 11. Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie – 12% (w marcu odpowiednio 22% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo iż w kwietniu dyrektorzy jednostek zgłaszają wzrost zarówno bieżącego popytu jak i sprzedaży, sytuacja finansowa oceniana jest nadal niekorzystnie. Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach popyt i sprzedaż usług będą nadal rosnąć, w konsekwencji może poprawić się sytuacja finansowa. W kwietniu dyrektorzy jednostek sygnalizują szybszy niż w marcu wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług. W tej grupie jednostek można spodziewać się wzrostu zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: