eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › PO KL finansuje szkolenia kadr

PO KL finansuje szkolenia kadr

2008-01-31 12:47

Przeczytaj także: Szkolenia pracowników. Miękkie czy specjalistyczne?


Przyznawanie dofinansowania na szkolenia pracowników będzie się odbywać jedynie w trybie konkursowym, a więc na podstawie ściśle ustalonych kryteriów. Będą dwie główne grupy kryteriów: ogólne i szczegółowe. W ramach kryteriów ogólnych znajdą się kryteria formalne, merytoryczne oraz horyzontalne. Z kolei kryteria szczegółowe zawierać będą kryteria dostępu oraz strategiczne. W ramach oceny formalnej złożonej dokumentacji aplikacyjnej weryfikowane będą ogólne kryteria formalne zawierające głównie aspekty rejestracyjne oraz techniczne związane z właściwym wypełnieniem oraz technicznym przygotowaniem formularzy. W przypadku kryteriów szczegółowych dostępu sprawdzane będą m.in. uprawnienia wnioskodawcy do składania wniosku, skierowanie projektu do właściwych odbiorców, kondycja finansowa, okres realizacji projektu, wartość projektu itp. Niespełnienie chociaż jednego kryterium formalnego powoduje odrzucenie wniosku.

Na etapie oceny merytorycznej zastosowana zostanie już ocena punktowa. Wniosek otrzymuje punkty w ramach ogólnych kryteriów merytorycznych oraz premię punktową za spełnienie wszystkich szczegółowych kryteriów strategicznych (do 20 proc. maksymalnej liczby punktów ogólnej oceny merytorycznej). Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania w ramach ogólnych kryteriów merytorycznych wynosi 100. Dopuszczalna jest sytuacja, gdzie wniosek może spełnić jedynie wszystkie kryteria ogólnej oceny merytorycznej i uzyskać 100 punktów a jednocześnie nie spełnić żadnego kryterium strategicznego. Nie wyklucza to wnioskodawcy z konkursu, jednakże sytuacja taka powoduje, że projekt będzie miał zbyt małe szanse na konkurowanie z innymi wnioskami, które takie kryteria spełniają i uzyskały premię punktową (w sumie 120 punktów). Warto dodać, że minimalna liczba punktów, aby wniosek znalazł się na liście projektów zakwalifikowanych do uzyskania wsparcia wynosi 60.

Pomoc finansowa będzie miała formę refundacji wydawanych środków. Wsparciem będą objęte wydatki bezpośrednie, takie jak koszty związane z uczestnikami szkoleń (koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia), koszty związane z personelem (wynagrodzenie wraz z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne, koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia) oraz koszty pośrednie (m.in. amortyzacja sprzętu, materiały szkoleniowe, obsługa administracyjna projektu, koszt audytu). Nowym rozwiązaniem jest propozycja ujmowania kosztów pośrednich ryczałtowo jako narzutu procentowego w zależności od wartości projektu (patrz ramka). Planując ramy czasowe projektu należy również pamiętać, że termin jego rozpoczęcia nie może być wcześniejszy niż trzy miesiące od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie, co oznacza, że tak jak w poprzednim okresie, koszy kwalifikowane będą mogły być ponoszone dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu.

Przygotowanie projektu

Największe szanse na dofinansowanie będą mieli pracodawcy, którzy już od dłuższego czasu prowadzą kompleksową politykę szkoleniowo-doradczą w ramach swojego przedsiębiorstwa. Do momentu ogłoszenia terminów konkursu warto poświęcić czas na dokładne zbadanie potrzeb szkoleniowych swoich pracowników. Przygotowanie projektu szkoleniowego lub doradczego powinno być poparte doświadczeniem działu personalnego lub ścisłą i sprawdzoną współpracą z zewnętrzną firmą szkoleniowo-doradczą. Projekt powinien odpowiadać na udokumentowane potrzeby pracowników przedsiębiorstwa. Wtedy wiadomo, jakie szkolenia są uzasadnione i mogą zwiększyć konkurencyjność firmy. Jednocześnie całość przedsięwzięcia powinna być zgodna z wewnętrzną strategią rozwoju oraz z dokumentami programowymi dla PO KL. Projekty szkoleniowe powinny również zawierać innowacyjne elementy edukacji, w tym rozwiązania e-learningowe. Kształcenie online prowadzi do istotnego ograniczenia kosztów bezpośrednio lub pośrednio związanych z realizacją projektu, co w rezultacie pozwala na duże oszczędności w porównaniu do szkoleń tradycyjnych. Dodatkowo, w nowym okresie priorytetowo mogą być traktowane projekty szkoleniowe mające na celu podnoszenie oraz zdobywanie nowych umiejętności zawodowych i uwzględniające obecne potrzeby rynku, wynikające z coraz bardziej odczuwalnego braku fachowców w niektórych branżach. Warto poświęcić nieco czasu na wybór instytucji szkoleniowo-doradczej, która zapewni naszym pracownikom wysokiej jakości szkolenia merytoryczne. Dokonując selekcji, należy brać pod uwagę doświadczenie w zakresie prowadzenia i organizacji szkoleń na rynku, kompetencje i przygotowanie wykładowców, stosowanie innowacyjnych metod dydaktycznych z użyciem technologii społeczeństwa informatycznego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: