eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › PO KL finansuje szkolenia kadr

PO KL finansuje szkolenia kadr

2008-01-31 12:47

Szkolenia pracowników i pracodawców, projekty doradcze, czyli szeroko rozumiane podnoszenie kwalifikacji będą finansowane z funduszy strukturalnych w najbliższych latach. Na te cele m.in. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 (PO KL) przeznaczono niemal 11,4 mld euro. Pod względem wielkości środków PO KL znajduje się na drugim miejscu wśród wszystkich programów operacyjnych.

Przeczytaj także: Szkolenia pracowników. Miękkie czy specjalistyczne?

Dla przedsiębiorców planujących podniesienie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników najważniejszy jest priorytet II - ,,Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących’’ oraz priorytet VIII – ,,Regionalne kadry gospodarki’’. W ich zakresie będzie można zrealizować projekty szkoleniowo-doradcze, przygotowane na podstawie strategii rozwoju danej firmy, podnoszące kwalifikacje zawodowe z wykorzystaniem zróżnicowanych form nauczania, w tym e-learningu.

Kto może szkolić?

Znaczącą zmianą w porównaniu do okresu 2004-2006 jest fakt, iż pracodawcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie ze środków strukturalnych szkoleń realizowanych przez nich samych. Do tej pory o wsparcie finansowe mogły ubiegać się jedynie instytucje szkoleniowe i wyższe uczelnie posiadające doświadczenie w danym zakresie oraz odpowiedni wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym (tj. numer PKD potwierdzający prowadzenie działalności szkoleniowej). W większości przedsiębiorstw potrzeba szkoleniowa jest ściśle związana z dynamicznym rozwojem technicznym, technologicznym lub organizacyjnym, co często oznacza, że szkolenia dostępne na rynku nie są adekwatne do zapotrzebowania. Jedynie specjaliści wdrażający unikalne know-how w przedsiębiorstwie mogą posiadać wystarczającą wiedzę i doświadczenie w wymaganym zakresie, aby odpowiednio przygotować kadrę pracowników do nowych obowiązków.

Nadal jednak, chociaż częściowo, wymagany będzie udział w projekcie również zewnętrznej instytucji szkoleniowej, aby pokazać inny dodatkowy wymiar projektu oraz zewnętrzne spojrzenie na potrzeby szkoleniowe pracowników. W zależności od zakresu projektu oraz grupy docelowej możliwa będzie realizacja projektów o charakterze ponadregionalnym oraz regionalnym. Projekty ponadregionalne, w wypadku szkoleń zamkniętych, powinny być realizowane w więcej niż w jednym województwie lub obejmować pracowników przedsiębiorstwa, którego oddziały znajdują się w dwóch i więcej regionach albo obejmować pracowników pochodzących z kilku (grupy) przedsiębiorstw z co najmniej dwóch województw. W wypadku szkoleń otwartych uczestnicy muszą pochodzić z co najmniej pięciu województw. Projekty regionalne powinny być realizowane na terenie jednego województwa oraz skierowane do pracowników przedsiębiorstw mających siedzibę w danym województwie.

Jakiej wysokości dotacje?

Wielkość wsparcia finansowego uzależniona jest od charakteru szkolenia oraz od wielkości przedsiębiorstwa, w którym zatrudniony jest uczestnik szkolenia. W przypadku pracownika małego lub średniego przedsiębiorstwa maksymalna wysokość wsparcia finansowego na szkolenia ogólne (tj. dające nowe umiejętności, które będą mogły być zastosowane w innym miejscu pracy lub na innym stanowisku) nie przekroczy 80 proc. kosztów kwalifikowanych lub 45 proc. kosztów kwalifikowanych na szkolenie specjalistyczne. Duże przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o nieco niższe dofinansowanie, na poziomie odpowiednio 60 proc. i 35 proc. kosztów kwalifikowanych. Ponadto pomoc może być zwiększona o dodatkowe 10 punkt. proc., jeśli szkolenia przeznaczone są dla określonych grup pracowników. Należą do nich m.in. osoby niepełnosprawne, osoby, które nie ukończyły 25 lat, bezrobotne czy też takie, które ukończyły 45 lat i mają wykształcenie co najwyżej średnie.

Udział gotówkowy przedsiębiorcy, pokrywający pozostałą część kosztów kwalifikowanych szkolenia, można będzie zastąpić w części lub całości udokumentowanymi wynagrodzeniami wraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Zasada ta dotyczy jednak tylko faktycznego czasu uczestnictwa w szkoleniu, które odbywa się w godzinach pracy.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: