eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emigracja pracowników a rozwój polskich firm

Emigracja pracowników a rozwój polskich firm

2008-01-15 13:45

Blisko połowa dużych i średnich polskich przedsiębiorstw potwierdza, że traci część przychodów z powodu braku pracowników. Rok wcześniej problem ten dotyczył co czwartej badanej firmy - wynika z drugiej edycji raportu Firmy Doradczej KPMG "Migracja pracowników - szansa czy zagrożenie?", wydanego przed Pierwszym Kongresem Pracodawców.

Przeczytaj także: Brak pracowników głównym problemem przedsiębiorstw

Zjawisko braku kadr nasiliło się w ubiegłym roku w Polsce, w porównaniu z rokiem 2006. Trend ten może się utrzymywać przez co najmniej dwa najbliższe lata – twierdzą eksperci Firmy Doradczej KPMG.

Blisko połowa firm potwierdza, że traci część przychodów z powodu braku pracowników. Rok wcześniej problem ten dotyczył co czwartej badanej firmy. Najbardziej poszukiwane są osoby z wykształceniem zawodowym i średnim kierunkowym. Obserwuje się natomiast zmniejszenie odpływu specjalistów i inżynierów. Może to oznaczać, że w ostatnim roku przedsiębiorstwa podjęły działania, które spowodowały zmniejszenie fali migracji w tej grupie.

Większość firm uważa, że podwyżki płac rzędu 10-30% będą w stanie zatrzymać pracowników w kraju. Podwyżki stanowią jednak jedynie tylko część koniecznych działań, które będę musiały podjąć przedsiębiorstwa, a w szczególności działy Zarządzania Zasobami Ludzkimi, aby na polskim rynku nie brakowało rąk do pracy.

Aby zbadać wpływ migracji pracowników na polski rynek pracy Firma Doradcza KPMG jesienią 2007 roku przeprowadziła badanie wśród ponad 300 dużych i średnich przedsiębiorstw z branży energetyka i paliwa, handel i usługi, produkcja dóbr przemysłowych i produkcja dóbr konsumpcyjnych. Była to druga edycja badania, pierwsza powstała w roku 2006. Dzięki porównaniu wyników obydwu edycji, zaprezentowano, jak ewoluował problem odpływu polskich pracowników za granicę na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy.

Wpływ braku kadr na rozwój i wyniki finansowe przedsiębiorstw

Prawie 60% firm biorących udział w badaniu potwierdza, że w 2007 roku bezpośrednio odczuło brak kandydatów do pracy – w porównaniu do 52% w roku 2006. Problem ten dotyczy przedsiębiorstw działających na terenie całego kraju, ale najbardziej widoczny jest w Polsce Centralnej, najmniej na Mazurach i Ścianie Wschodniej. Warto zaznaczyć, że wyniki te są odwrotnie skorelowane ze stopą bezrobocia publikowaną przez GUS.

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy największy wzrost zjawiska niedoboru pracowników odnotowano w handlu i usługach - aż o 22 punkty procentowe.

Problemy z brakiem kadr przekładają się bezpośrednio na trudności w prowadzeniu podstawowej działalności operacyjnej oraz wyniki finansowe i rozwój firm. Wśród skutków niedoboru personelu respondenci wymieniają: konieczność wypłacania pracownikom wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (64%), wydłużony czas obsługi klienta (35%), a w co piątej firmie konieczność rezygnacji ze świadczenia niektórych usług. Niepokoi fakt, że 14% przedsiębiorstw twierdzi, że jest zmuszone do rezygnacji z udziału w niektórych przetargach, ograniczając tym samym swój rozwój. Problem ten dotyka szczególnie producentów dóbr przemysłowych.
Przeczytaj także: Imigracja w UE 2006 Imigracja w UE 2006

 

1 2

następna

Inflacja XII 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: