eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a migracja zarobkowa

Polacy a migracja zarobkowa

2008-06-26 13:33

Polacy a migracja zarobkowa

© fot. mat. prasowe

Manpower Polska opublikował wyniki badania online Mobilność zawodowa, z których wynika, że 75,9% Polaków dopuszcza możliwość zmiany miejsca zamieszkania w związku ze zmianą pracy.

Przeczytaj także: Oferty pracy za granicą: migracja zarobkowa Polaków ma się dobrze

Badanie Manpower Polska obejmowało migrację w obrębie granic Polski, a także emigrację. Wyniki badania wskazują, że 75,9% osób mieszkających w Polsce przeprowadziłoby się, gdyby zaoferowano im lepsze perspektywy zatrudnienia niż w aktualnym miejscu zamieszkania. Jednocześnie, największy odsetek badanych Polaków (32,7%) deklaruje chęć zamieszkania gdziekolwiek na świecie. W badaniu udział wzięło 1164 respondentów z Polski (ponad 29 800 z 27 krajów na całym świecie), którzy wypełnili ankietę online, na podstawie której opracowano wyniki badania.

„Z wyników badania Mobilność zawodowa wynika, że Polacy chętnie zamieszkaliby z dala od domu w związku ze zmianą pracy. W przeszłości 39,3% osób biorących udział w ankiecie przeprowadzonej na rynku polskim zmieniało miejsce zamieszkania z powodu pracy. Pięciu na dziesięciu respondentów wyraża gotowość do relokacji z powodu pracy. Mobilność polskich pracowników potwierdza trend globalny – około 3% populacji żyje i pracuje daleko od domu a liczba migrantów nigdy nie była wyższa niż obecnie” komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „Możemy mówić o wielokierunkowej migracji występującej na globalnym rynku pracy – specjaliści chcą pracować w tych miejscach, gdzie są potrzebni i doceniani. Polscy pracownicy z pewnością stali się już częścią globalnego rynku pracy, a gotowość do przemieszczania, jaką widać w wynikach badania Manpower Mobilność zawodowa potwierdza, że czują się pracownikami bez granic” dodaje Iwona Janas z Manpower.

Z wyników badania Pracownicy bez granic wynika, że najwięcej migrujących pracowników pochodzi z: Chin, Stanów Zjednoczonych, Indii, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Wyniki badania Mobilność zawodowa w Polsce sugerują, że ponad połowa respondentów (52,1%) byłaby skłonna przeprowadzić się za pracą na stałe. Deklaracje Polaków pokrywają się z wynikami badania dla regionu EMEA, a także z wynikami globalnymi. Największa grupa ankietowanych z regionu EMEA oraz uczestników badania globalnego najchętniej przeprowadziłaby się w związku ze zmianą pracy do ich docelowej destynacji – odpowiednio 39,8% oraz 40,5%. Krajami, w których najwięcej pracowników rozważyłoby mobilność zawodową są: Filipiny (96%), Irlandia i Brazylia (93%), Portugalia, Kolumbia, Meksyk i Ameryka Środkowa2 (92%) oraz Peru (90%).

Polacy zapytani o preferowany kraj, do którego skłonni byliby przeprowadzić się, najczęściej wskazywali Wielką Brytanię, Niemcy, Francję i Irlandię. Jednocześnie na drugim miejscu pod względem atrakcyjności miejsca dobrego do pracy znalazła się Polska. Wielka Brytania, Niemcy
oraz Francja znajdują się także w rankingu 10 krajów, do których z powodów zawodowych wyjechaliby także ankietowani z regionu EMEA oraz pozostali uczestnicy globalnego badania. Poniższa tabela przedstawia pełne zestawienie najbardziej atrakcyjnych destynacji.

fot. mat. prasowe

Jakie czynniki mogłyby wpłynąć na decyzję o przeprowadzce w związku ze zmianą pracy? Motywacją do zmiany miejsca zamieszkania w celach zawodowych wszystkich badanych były względy finansowe. 93,8% badanych na rynku polskim zadeklarowało gotowość do przemieszczenia się w celu zapewnienia sobie lepszych warunków finansowych. Podobnie przedstawiają się wyniki dla regionu EMEA (80,5%) oraz pozostałych badanych krajów (81,8%).

W Polsce, regionie EMEA oraz w wynikach globalnych na miejscu drugim znalazła się możliwość rozwoju zawodowego. Kolejnymi dwoma czynnikami mającymi wpływ na decyzję o relokacji, w tym przypadku tylko dla Polaków, są możliwość nauki języka obcego oraz lepsze perspektywy
zatrudnienia.

Informacje o badaniu
Badanie Manpower Mobilność zawodowa objęło 29 829 osób z 27 krajów na świecie. Badanie internetowe prowadzone było w okresie 14-30 kwietnia br. Badanie Manpower Pracownicy bez granic zostało przeprowadzone wśród prawie 28 000 pracodawców z 27 krajów w lipcu 2007 r. w celu oszacowania skali trudności związanych z migracją pracowników, z jakimi borykają się pracodawcy. Celem badania było także określenie w jakiej mierze pracodawcy korzystają z możliwości, jakie daje im globalna migracja.

Przeczytaj także: Imigracja w UE 2006 Imigracja w UE 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: