eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Elektronika użytkowa: upadłość Maxdata AG

Elektronika użytkowa: upadłość Maxdata AG

2008-06-27 13:32

Elektronika użytkowa: upadłość Maxdata AG

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma Maxdata AG - producent sprzętu IT, poinformowała, że jej zarząd zgłosił w ostatnich dniach czerwca br. wniosek o upadłość w związku z utratą płynności.

Przeczytaj także: Rynek elektroniki, AGD, RTV oparł się pandemii

Jak podała w komunikacie Maxdata AG wniosek o upadłość dotyczy także spółek zależnych oraz spółek-córek za granicą (oprócz spółek handlowych w Holandii i Szwajcarii). Firma Maxdata AG kierowała swoją ofertę do wszystkich sektorów rynku – użytkowników indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i do dużych koncernów. Na rynku konsumenckim dysponowała m.in. marką produktów „Belinea”.

Sytuacja branży producentów elektroniki użytkowej

Jako uzasadnienie utraty płynności spółka podała m.in. trudną sytuację na rynku producentów sprzętu komputerowego. Spadająca w ostatnich latach rentowność branży IT oraz coraz większa konkurencja powodują, że walka o rynek prowadzi do drastycznej wojny cenowej m.in. w segmencie monitorów. W efekcie nawet tak duzi gracze jak Maxdata nie są w stanie ponosić długotrwałych strat. W Maxdata pomimo zauważalnych efektów redukcji kosztów i innych prób zmniejszania strat (m.in. zmiany w zarządzie), nie udało się w pełni zrekompensować spadku obrotów ani braku rentowności.

Rynek elektroniki użytkowej, obejmujący oprócz sprzętu komputerowego także produkty hi-fi i wideo, ucierpiał na początku naszej dekady po pęknięciu bańki internetowej. Pojawienie się na masową skalę nowych technologii, m.in. takich jak: przenośne odtwarzacze muzyczne, ekrany LCD, fotografia cyfrowa, system nawigacji GPS pozwoliło branży zwiększać obroty od 2004 roku. Jednak w ostatnich latach towarzyszy temu silna erozja cenowa. „ Rosnąca konkurencja, m.in. na skutek wzrostu produkcji w Chinach i innych krajach regionu gwarantujących niskie koszty produkcji oraz związany z tym „wysyp” tanich marek elektroniki użytkowej, stawiają producentów w trudnej sytuacji. Wiodące marki z wojny cenowej mogą wyjść zwycięsko poprzez jeszcze większą innowacyjność swoich produktów. Wymaga to przeznaczania coraz większych sum na rozwój i badania, co wymusza alianse nawet największych graczy, o czym świadczy współpraca Sony z Samsungiem czy alians Pioneera z Sharpem” - mówi Tomasz Starus, dyrektor działu oceny ryzyka w Euler Hermes.

Mniejsza płynność finansowa branży

Wartość rynku elektroniki użytkowej wzrośnie w tym roku o ok. 8% w skali światowej, osiągając w 2008 wartość 350 mld USD. Wiodącym rynkiem pozostają wciąż Stany Zjednoczone, dlatego sytuacja w tym kraju jest szczególnie istotna dla całej branży. Mimo wzrostu całości rynku, poprawa sytuacji producentów nie jest wcale powszechna. Firmy muszą radzić sobie ze wspomnianym spadkiem cen, zwiększeniem rywalizacji oraz rosnącymi kosztami rozwoju.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: