eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Elektronika użytkowa: upadłość Maxdata AG

Elektronika użytkowa: upadłość Maxdata AG

2008-06-27 13:32

Przeczytaj także: Rynek elektroniki, AGD, RTV oparł się pandemii


Spowolnienie, a nawet kryzys gospodarczy jest papierkiem lakmusowym dla wielu, nawet zasłużonych i niegdyś wiodących firm w branży (takich jak np. Polaroid czy Kodak). Mniejsza rentowność niż jeszcze kilka lat temu, a z drugiej strony wyższe koszty sprawiają, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Branża jest bardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju opóźnienia płatności czy ich brak ze strony dystrybutorów. Zdaniem analityków można się zatem spodziewać, ze Maxdata nie jest ostatnią firmą z tej branży, która przekroczy cienką granicę utraty płynności finansowej.

Rynek polski – na razie nieźle….

Sytuacja nie jest obecnie jednoznaczna. W naszym kraju praktycznie nie produkuje się komponentów komputerowych, nie dotyka wiec naszych przedsiębiorców wspomniany trend spadku (i rentowności) cen w tej branży. Nieliczni producenci podzespołów czy dystrybutorzy komputerowi, tacy jak Vobis czy AB, zwiększają swoje zyski dzięki własnym kanałom sprzedaży i przejęciu związanej z tym marży handlowej.

Producenci elektroniki na potrzeby sprzętu RTV są w dobrej sytuacji – m.in. z powodu naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej powstały u nas duże zakłady kliku globalnych producentów. Wraz z tymi inwestycjami powstały również zakłady towarzyszące, produkujące komponenty na ich potrzeby. Skala produkcji – przekraczająca rynek lokalny sprawia, że perspektywy tej branży w Polsce dotychczas oceniane były dobrze..…

W tej chwili rozwój produkcji na skalę przekraczającą rynek krajowy sprawia, ze polskie firmy są bardzo wrażliwe na koniunkturę na rynkach eksportowych. W tej chwili jest ona bardzo słaba w całej Unii Europejskiej, a nawet trochę lepsza na tym tle sytuacja Niemiec nie jest na tyle dobra, by zapobiec upadłościom tak dużych firm jak Maxdata, Rico (logistyka) czy Schieder (meble).

„Oprócz uzależnienia od ogólnych trendów rynkowych, wspomnieć trzeba o bezpośrednich – kapitałowych lub faktycznych – poprzez współpracę na dużą skalę, powiązaniach krajowych przedsiębiorstw z firmami zagranicznymi. Dlatego sytuację branży komputerowej – elektroniki użytkowej, ale także innych należy obecnie oceniać nie tylko z punktu widzenia sytuacji w Polsce, ale także na świecie. Czasy braku wrażliwości krajowej gospodarki na trendy światowe już się skończyły” – zaznacza Tomasz Starus, dyrektor działu oceny ryzyka w Euler Hermes.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: