eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorczość i samozatrudnienie w Europie 2007

Przedsiębiorczość i samozatrudnienie w Europie 2007

2007-11-05 12:20

Przeczytaj także: Przedsiębiorczości powinniśmy uczyć się już w szkole

Jakie są trudności w założeniu własnego biznesu?

Lęk przed bankructwem i niepewność dotycząca dochodu to dwie główne obawy w Unii Europejskiej
  • 51 proc. obywateli Unii Europejskiej boi się bankructwa, a 38 proc. obawia się , że nie osiągnie dochodu.
  • To również dwie główne obawy w Stanach Zjednoczonych, ale na nieco niższym poziomie. Główna różnica jest taka, że Europejczycy bardziej się boją, że stracą wszystko (dom, pieniądze) podczas gdy Amerykanie są zaniepokojeni tym, iż będą musieli poświęcić dużo czasu i wysiłku na otwarcie nowej działalności.
Brak dofinansowania i złożone procedury administracyjne to główne problemy w Unii Europejskiej
  • 75 proc. Europejczyków uważa, że trudno jest rozpocząć własną działalność ze względu na brak dostępnego wsparcia finansowego. Pod tym względem sytuacja w nowych państwach członkowskich znacząco polepszyła się osiągając 77 proc. w 2007 roku, w porównaniu do 84 proc. w 2004 roku.
  • 71. proc. Europejczyków uważa, że ciężko jest założyć własny biznes z powodu złożonych procedur administracyjnych.
  • Złożone procedury administracyjne są mniejszą barierą w Stanach Zjednoczonych, w porównaniu do Unii Europejskiej.
Obywatele Unii Europejskiej są mniej skłonni do ryzyka niż mieszkańcy Stanów Zjednoczonych
  • Znacząca różnica pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi polega na nastawieniu mieszkańców do ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia: tylko 19 proc. Amerykanów obawia się niepowodzenia podczas gdy boi się tego blisko 48 proc. Europejczyków.
  • Mieszkańcy Unii Europejskiej są wyraźnie mniej skłonni do ryzyka niż obywatele USA. Jednak co najbardziej martwi to fakt, iż dostęp do wsparcia finansowego i złożone procedury administracyjne nadal stanowią znaczące przeszkody przy zakładaniu firmy. Unia Europejska i państwa członkowskie muszą dokonać zmian w tych obszarach.

Czy w przyszłości będzie więcej przedsiębiorców w Unii Europejskiej?

Ponad połowa młodzieży w Unii Europejskiej chce zostać przedsiębiorcami
  • Przyglądając się bliżej danym dotyczącym atrakcyjności samozatrudnienia, można zauważyć, że są też pozytywne oznaki: ponad połowa młodych ludzi w Unii Europejskiej (w wieku 15-24 lat), którzy nie zdecydowali się jeszcze na samozatrudnienie chce zostać przedsiębiorcami, w porównaniu do 30 proc. wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej.
  • To przede wszystkim zasługa młodzieży w nowych państwach członkowskich, gdzie odsetek ten rośnie do 62 proc. To nawet lepszy wynik niż w Stanach Zjednoczonych (57 proc. w grupie wiekowej 15-24 lat).
Edukacja szkolna to kluczowy czynnik zwiększający przedsiebiorczość
  • 46 proc. mieszkańców Unii Europejskiej, którzy wciąż się kształcą, twierdzi, że szkolna edukacja zainteresowała ich możliwością zostania przedsiębiorcą.
  • To blisko 20 proc. powyżej wyniku dotyczącego całej populacji UE, co podkreśla związek między edukacją a przedsiębiorczością.
  • Badania te dają nadzieję na przyszłość. Młodzi ludzie w Unii Europejskiej, zwłaszcza z nowych państw członkowskich, są bardziej zainteresowani otwieraniem własnych firm niż ich rodzice. Edukacja w szkole i nauka przedsiębiorczości są bardzo istotne w promowaniu samozatrudnienia w Unii Europejskiej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: