eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lewiatan: sektor małych i średnich przedsiębiorstw 2007

Lewiatan: sektor małych i średnich przedsiębiorstw 2007

2007-10-22 11:11

Przeczytaj także: Lewiatan: sektor małych i średnich przedsiębiorstw 2008


Kłopoty z zatrudnieniem

fot. mat. prasowe

Czy w Pana(i) firmie w okresie styczeń 2006- czerwiec 2007 istaniał problem braku pracowników?; Źród

Czy w Pana(i) firmie w okresie styczeń 2006- czerwiec 2007 istaniał problem braku pracowników?; Źródło: Badanie „Monitoring kondycji sektora MŚP 2007”, PKPP Lewiatan












Problemem stał się brak wykwalifikowanych pracowników, który dla 57,7% przedsiębiorstw małych i średnich jest utrudnieniem w rozwoju działalności (w tym utrudnieniem w dużym stopniu dla 19,4% ankietowanych firm) i wpływa negatywnie na ich sytuację ekonomiczną i finansową.

W okresie od stycznia 2006 r. do czerwca 2007 r. 56% małych i średnich przedsiębiorstw nie poszukiwało, bo nie potrzebowało, nowych pracowników. 11,5% MSP poszukujących pracowników nie znalazło ich do tej pory. Prawie jedna trzecia MSP potrzebujących pracowników szukała pracowników sprzedaży. Ponad 1/4 szukała różnego rodzaju specjalistów, a prawie 1/4 - wykwalifikowanych pracowników budowlanych. Najtrudniej było znaleźć wykwalifikowanych pracowników – operatorów maszyn oraz wykwalifikowanych pracowników budowlanych. Ich poszukiwania trwały najdłużej.

46,4% przedsiębiorstw z grupy firm poszukujących pracowników musiało zaoferować im wyższe wynagrodzenia niż planowano. Częściej niż w latach poprzednich to sytuacja na rynku pracy determinowała decyzje o zmianach wynagrodzeń w MSP. Większości (ponad 50%) małych i średnich firm udaje się utrzymać zależność między wzrostem wynagrodzeń a wzrostem wydajności pracy. Jednak aż w 18,4% firm płace rosną, mimo iż nie rośnie wydajność pracy.

Jakie konsekwencje?

4,8% przedsiębiorstw rozważa możliwość przeniesienia działalności do innego kraju UE ze względu na niższe opodatkowanie działalności gospodarczej w niektórych krajach UE, niższe koszty pracy oraz mniejsze bariery administracyjne. Wskazywać by to mogło, że Polska jest krajem ludzi przedsiębiorczych, ale nie jest krajem dla ludzi przedsiębiorczych.

fot. mat. prasowe

Przyczyny rozważania możliwości przeniesienia działalności do krajów UE (2007).

Przyczyny rozważania możliwości przeniesienia działalności do krajów UE (2007).

Informacje o badaniu
Badanie zrealizowane na zlecenie PKPP Lewiatan oraz Europejskiego Funduszu Leasingowego przez Centrum Badania Opinii Społecznej w okresie 19 lipca – 5 września 2007 r., przeprowadzono na ogólnopolskiej losowej próbie 1093 aktywnych przedsiębiorstw prywatnych, czyli firm będących własnością osób fizycznych lub spółek z większościowym udziałem kapitału prywatnego, w tym także sprywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych. Badanie dotyczyło działań MSP w okresie styczeń 2006 – czerwiec 2007.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Reklama radiowa IX 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: