eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Motywowanie pracowników: narzędzia i metody

Motywowanie pracowników: narzędzia i metody

2007-08-29 11:21

Przeczytaj także: Co motywuje Polaków do lepszej pracy?


System ścieżek karier musi być ściśle powiązany z programem okresowych ocen kwalifikacji pracowników. Na podstawie wyników tych okresowych ocen można zbudować plan awansów w firmie, stwierdzić istnienie luk kompetencyjnych oraz potrzeb szkoleniowych. W przedsiębiorstwie system ścieżek karier może też przejąć część funkcji programu podwyżek i premii. Dzieje się tak poprzez jasne i ścisłe zdefiniowanie profitów związanych z osiąganiem kolejnych szczebli kariery.

Rozbudowany system ścieżek kariery ściśle wiąże wynagrodzenia z kwalifikacjami i zajmowanym stanowiskiem, gwarantując przejrzystość reguł wynagradzania, motywowania i awansowania w przedsiębiorstwie.

Praktyka bywa różna

Programy motywacji pracowników za pomocą "ścieżek kariery" dotykają czasami patologie. Nieprawidłowości mają miejsce głównie wtedy, gdy polityka zarządzania zasobami ludzkimi w firmie nie określa w sztywny oraz jasny i przejrzysty sposób zasad awansu, metod oceniania i weryfikacji osiągnięć pracowników a także możliwości odwołania się czy skargi w przypadku - zdaniem pracownika - błędnej oceny kwalifikacji.

Istnieniu nepotyzmu również w przedsiębiorstwach komercyjnych nie sposób zaprzeczyć, częstokroć występują również różnego rodzaju powiązania towarzyskie, mające niejawny i - niestety - poważny wpływ na awans pracowników.

Nieprawidłowości nie zawsze można wyjaśnić bezpodstawnymi zarzutami niezadowolonych z pominięcia podczas awansów pracowników - część osób dotkniętych przez panujące w ich firmach "układy" decyduje się bowiem na zmianę pracy, odnosząc częstokroć znaczące sukcesy u nowych pracodawców - nie sposób więc odmówić takim pracownikom kompetencji czy pracowitości.

Opieka medyczna

Elementem motywowania pracowników jest coraz częściej dodatkowa opieka medyczna. Z badań wynika, że dopłaty do leczenia to jedno z najbardziej oczekiwanych przez pracowników dodatkowych świadczeń. Do opieki medycznej dla pracowników dopłaca już co piąta firma w Polsce, w tym 15 procent przedsiębiorstw prywatnych. Wedle różnych szacunków, z tego typu usług korzysta już od 500 to 700 tys. pracowników.

Firmy mogą pracownikom wykupić grupowe ubezpieczenia zdrowotne w towarzystwie ubezpieczeniowym lub opłacić abonament w prywatnej firmie medycznej. Największymi prywatnymi firmami medycznymi są Medicover, Lux Med., Centrum Medyczne Lim, Medycyna Rodzinna. Wartość rynku świadczenia usług medycznych dla pracowników eksperci szacują na ponad 500 mln zł rocznie, a roczny wzrost mieści się w przedziale 10-15 procent.

W systemie abonamentowym pracodawca płaci z góry zryczałtowaną opłatę za wszystkich pracowników, którzy potem mogą korzystać z zestawu usług medycznych, przynależnego do owego abonamentu.

Dzięki systemowi rejestracji telefonicznej lub internetowej pracownicy nie muszą oczekiwać w kolejkach do lekarza czy na zabieg. Jest to obecnie szczególnie istotna zaleta prywatnej opieki medycznej, wynikająca z problemów z dostępem do publicznej służby zdrowia.

W zależności od pakietu abonamentowego, pracownicy mogą liczyć na podstawowy zakres opieki medycznej (zróżnicowany w zależności od firmy realizującej opiekę). Na ogół opieka podstawowa obejmuje dostęp do lekarzy wszystkich specjalności, prowadzenie ciąży, zabiegi ambulatoryjne, okresowe badania diagnostyczne, szczepienia przeciw grypie.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: