eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oczekiwania pracowników i pracodawców to 2 różne światy?

Oczekiwania pracowników i pracodawców to 2 różne światy?

2024-05-17 09:04

Oczekiwania pracowników i pracodawców to 2 różne światy?

Oczekiwania pracowników i pracodawców to 2 różne światy? © praca apops - Fotolia.com

PageGroup przedstawił wyniki drugiej już odsłony globalnego badania Talent Trends 2024 The Expectation Gap. Opracowanie potwierdza, że oczekiwania pracowników a rzeczywistość oferowana przez firmy to nierzadko dwa różne światy. Na czym polegają te rozbieżności?

Przeczytaj także: Wynagrodzenie najczęstszym powodem zmiany pracy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Skąd bierze się rosnąca rozbieżność oczekiwań pomiędzy pracodawcami i pracownikami?
  • Jakie wyzwania niesie za sobą wspieranie dynamicznej i inkluzywnej kultury wewnątrzorganizacyjnej?
  • Czego pracodawcy poszukują w miejscach zatrudnienia?

Druga edycja raportu pokazuje, że z jednej strony pracownicy mają coraz bardziej zindywidualizowane oczekiwania, które wykraczają daleko poza tradycyjne świadczenia, takie jak konkurencyjne wynagrodzenie czy elastyczność. Z drugiej zaś pracodawcy zmagają się z wyzwaniem zaspokajania tych potrzeb, jednocześnie radząc sobie ze znaczącymi naciskami zewnętrznymi w szybko zmieniającym się środowisku biznesowym.

Ta znacząca rozbieżność oczekiwań – „the expectation gap", pogłębia złożoność dynamiki współczesnych pracowników i jeszcze bardziej utrudnia pracodawcom opracowanie strategii zatrudniania i zatrzymywania najlepszych talentów, które będą korzystne dla obu stron.
Celem PageGroup jest wspieranie naszych klientów i kandydatów w osiąganiu sukcesu oraz maksymalizowaniu ich potencjału. Jesteśmy niezmiernie dumni, że już kolejny rok dostarczamy dane i strategie, które są niezbędne do skutecznego nawigowania w dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy – mówi Radosław Szafrański, Managing Director w PageGroup. – Raport Talent Trends 2024 ujawnia coraz większą rozbieżność, jaka pojawia się między pracownikami a pracodawcami w kontekście oczekiwań. Raport skupia się również na kluczowych wyzwaniach stojących obecnie przed firmami, takimi jak inkluzywność, elastyczność czy rozwój sztucznej inteligencji. Zachęcam do lektury raportu, gdzie znajdą Państwo wnikliwe analizy i praktyczne strategie – dodaje.

fot. praca apops - Fotolia.com

Oczekiwania pracowników i pracodawców to 2 różne światy?

Raport Talent Trends 2024 ujawnia coraz większą rozbieżność, jaka pojawia się między pracownikami a pracodawcami w kontekście oczekiwań.


Najważniejsze wnioski z globalnego raportu Talent Trends 2024:

1. Wyzwania związane z DE&I


Obecnie na rynku pracy aktywnych jest kilka różnych pokoleń pracowników, a wspieranie dynamicznej i inkluzywnej kultury wewnątrzorganizacyjnej, w której każdy może być sobą, staje się coraz większym wyzwaniem dla pracodawców. Tylko 26% badanych uważa, że ich miejsce pracy jest inkluzywne, a zaledwie 19% twierdzi, że ich zespół kierowniczy wyższego szczebla jest zróżnicowany. Co więcej, 65% osób, które doświadczyły marginalizacji lub dyskryminacji w miejscu pracy, nigdy nie zgłosiło tych incydentów.

2. Integracja z AI


Mimo że technologie oparte na sztucznej inteligencji nie zostały jeszcze w pełni wdrożone we wszystkich obszarach rynku pracy, już wpływają na decyzje zawodowe kandydatów. 3 na 10 pracowników deklaruje, że korzysta z AI w swojej obecnej roli, a ponad połowa (52%) uważa, że będzie miała ona wpływ na ich długoterminowe plany zawodowe. Pomimo tego, że pracownicy zwracają się do kierownictwa o wytyczne dotyczące strategii integracji sztucznej inteligencji, wielu pracodawców być może jeszcze nie jest w stanie ich zapewnić.

3. Autonomia i elastyczność


Kandydaci coraz częściej poszukują autonomii i elastyczności w miejscach zatrudnienia, co stanowi ogromne wyzwanie dla pracodawców, którzy chcą ponownie zaprosić pracowników do biur. Blisko połowa (49%) respondentów, którzy obecnie przebywają w biurze częściej niż rok temu, są tam ze względu na zmiany w polityce firmy. 53% z nich aktywnie poszukuje nowej pracy, co sugeruje, że pracownicy będą rozważać inne opcje, jeśli ich oczekiwania dotyczące elastyczności nie zostaną spełnione.

4. Wynagrodzenia wciąż dominują


Pomimo spowolnienia wzrostu płac na całym świecie i wielu wyzwań gospodarczych stojących przed pracodawcami, pracownicy w dalszym ciągu oczekują wyższych wynagrodzeń, które pomogą im dotrzymać kroku rosnącym kosztom życia. Spośród 42% respondentów, którzy stwierdzili, że są niezadowoleni ze swojego obecnego wynagrodzenia, ponad połowa (53%) aktywnie rozważa przejście na nowe stanowisko w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Pośród utrzymującej się globalnej presji, takiej jak wysoka inflacja, niepewna gospodarka i szybki postęp technologiczny, świat pracy w dalszym ciągu jest niespokojny. Nasz raport podkreśla kluczową potrzebę wypełnienia luki między oczekiwaniami pracowników a rzeczywistością pracodawców, aby skutecznie sprostać tym wyzwaniom – mówi Nicholas Kirk, dyrektor generalny PageGroup. – Priorytetem jest otwarty dialog i wspólne rozwiązywanie problemów. Wspierając kulturę wzajemnego zrozumienia i zdolności adaptacyjnych, zarówno firmy, jak i ich pracownicy mogą prosperować w tym szybko zmieniającym się krajobrazie – dodaje.

Metodologia
Wszystkie dane, o ile nie wskazano w raporcie inaczej, pochodzą z ankiety internetowej przeprowadzonej przez PageGroup i UNLIMITED. Badaniu poddano blisko 50 000 respondentów z całego świata, w tym 530 z Polski. Badanie ankietowe przeprowadzono między 26 listopada a 11 grudnia 2023 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: