eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca dla budowlańców

Praca dla budowlańców

2007-05-25 00:47

Przeczytaj także: Sektor budowlany: oferty pracy III 2010

Reasumując, w budownictwie występuje zdecydowany deficyt takich zawodów jak: budowlańcy/pracownicy budowlani oraz kierownicy robót/budowy, majstrzy. Niewiele mniejszy odsetek pracodawców poszukuje również monterów, operatorów maszyn czy też spawaczy. A zatem na pracowniczym rynku budowlanym brakuje nie tylko wykwalifikowanej kadry, ale również pracowników niższego szczebla.

Biorąc pod uwagę kryteria rekrutacyjne w publikowanych ofertach pracy, ponad czterech z dziesięciu pracodawców (44,5%), nie zamieszcza żadnych wymagań w stosunku co do potencjalnego pracownika. Co piąte ogłoszenie, zawiera jedno bądź dwie wymagane kompetencje. Tylko nieliczni pracodawcy (1,7%) decydują się zamieścić więcej niż siedem kryteriów. Takie wyniki mogą być efektem dużego deficytu pracowników na rynku budowlanym. Dla pracodawców zaczyna liczyć się „każda para rąk”, szczególnie gdy, jak przypomnimy, niezmiennie trwa exodus polskich budowlańców do państw Unii Europejskiej. Dlatego też obniżane są wymagania co do potencjalnych kandydatów.

Jak wynika z danych Ministerstwa Gospodarki „…w I półroczu 2006 roku nabór na stanowiska pracy przeprowadziła prawie połowa firm budowlanych. W 60 firmach do postępowania kwalifikacyjnego na oferowane stanowisko w 27,6% przypadków nie zgłosił się żaden kandydat. Nie każde postępowanie kwalifikacyjne kończyło się zatrudnieniem pracownika; taka sytuacja wystąpiła w 60% firm budowlanych prowadzących nabór. Największą przyczyną niepowodzenia był brak wymaganych kwalifikacji pracowników…”
Wśród ogłoszeń, w których określono wymagania w stosunku do przyszłych pracowników, najczęściej wskazywano na doświadczenie zawodowe (32,8%), wykształcenie (32,1%) oraz - co może wydawać się zaskakujące - na cechy osobowościowe (27,4%). Można zatem wnioskować, że aktualnie na rynku pracy nie liczą się tylko umiejętności czy wiedza, ale znaczący wpływ na zatrudnienie pracownika ma również jego charakter. Istotne znaczenie dla przyszłych pracodawców ma również znajomość języków obcych (24,5%) oraz tzw. „inne” kompetencje/umiejętności przyszłych współpracowników (23,3%) czyli np. znajomość branży, umiejętność czytania projektów, rysunków technicznych itp.
Przeczytaj także: Fachowcy a samozatrudnienie Fachowcy a samozatrudnienie

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: