eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 20/2007 (14-20.05.2007)

Tydzień 20/2007 (14-20.05.2007)

2007-05-19 22:55

Przeczytaj także: Tydzień 19/2007 (07-13.05.2007)

  • OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) powstała w 1961 roku i tworzy ją 30 najbardziej uprzemysłowionych, demokratycznych państw świata, w których obowiązują zasady gospodarki rynkowej. Jej celem jest wspieranie rozwoju krajów członkowskich. Gdy powstawała, jej członkowie tworzyli 75% światowego handlu, a dziś jest to tylko ok. 60%. Teraz zaprosiła do swojego grona Chile, Estonię, Izrael, Rosję i Słowenię, a mówi się, że w przyszłości będą w niej także Brazylia, Chiny, Indie, Indonezja i Republika Południowej Afryki.
  • Fed mimo spadku tempa wzrostu gospodarczego USA pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, ale wyraził też zaniepokojenie rosnącą w Stanach Zjednoczonych inflacją.
  • Problemy rolnictwa, ceł na towary przemysłowe i usługi były przedmiotem rozmów wysokich przedstawicieli UE, USA, Brazylii i Indii. Ich celem było przełamanie impasu w negocjacjach w sprawie liberalizacji handlu w ramach WTO.
  • Kolejna zmiana w chińskiej polityce gospodarczej. Poszerzono z 0,3% do 0,5% dzienne wahania juana wobec USD. Ta decyzja została ogłoszona wyprzedzając chińsko-amerykańską konferencję, której celem jest dwustronny handel i pozycja chińskiej waluty. Podwyższono też roczne oprocentowanie pożyczek, depozytów oraz poziomu obowiązkowych rezerw bankowych.
  • Można odnieść wrażenie, że maleje rola G8. w najbliższym spotkaniu ministrów finansów krajów tej grupy w Poczdamie nie weźmie udziału amerykański Sekretarz Skarbu. Poprzednio nieobecny był niemiecki minister finansów na spotkaniu w Waszyngtonie.
  • Wygląda na to, że kariera Paula Wolfowitza jako szefa Banku Światowego zbliża się do końca. Odchodzi w atmosferze obyczajowego skandalu. Prezydent USA poinformował, że zgłosi kandydaturę jego następcy (zwyczajowo szefem BŚ jest Amerykanin), lecz jest też szansa, że po raz pierwszy szefem BŚ może zostać kandydat spoza USA. Wymieniane są tez nazwiska L. Balcerowicza i T. Blaira.
  • Lider światowej produkcji stali Arcelor Mittal poinformował, że jego zysk wzrósł o 28% r/r (1,7 mld euro), obroty wzrosły o 7,6% r/r do 18, 675 mld euro.
  • W Angarsku (Rosja) powstaje kazachsko-rosyjski ośrodek wzbogacania uranu. Surowcem dla niego będzie ruda z Kazachstanu. Produktem handlowym będzie paliwo do elektrowni atomowych. Według obecnych szacunków w Kazachstanie jest 25 – 30% światowych zasobów uranu i wiele wskazuje na to, że do 2015 roku Kazachstan będzie największym producentem uranu na świecie. Ta współpraca umożliwi Rosji zdominowanie światowego rynku paliwa do elektrowni atomowych.
  • Po kilku miesiącach wiadomo już, kto kupi brytyjską agencję Reuters Group PLC. Nabywca będzie Kanadyjska firma Thomson Corporation, a prawdopodobna cena to 17,23 mld USD.
  • Koniec duetu DaimlerChrysler zawiązanego w 1998 roku. Powstają z powrotem dwie oddzielne firmy. Poinformowano, że za 5,5 mld USD amerykańska firma inwestycyjna Cerberus kupuje 80,1 proc. udziałów Chryslera. Warto tu dodać, że Daimler AG dziewięć lat temu kupił Chryslera za 36 mld USD. Sprzedając Chryslera niemiecki koncern pozbywa się także wielomiliardowych zobowiązań emerytalnych i socjalnych wobec załogi (wszystkie zobowiązania Chryslera szacuje się dziś na ok. 17 mld USD).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

W PRZEDDZIEŃ SZCZYTU GRUPY G8,czyli JAKI BĘDZIE ŚWIATOWY RYNEK ENERGETYCZNY

Zbliża się czerwcowy szczyt G8 - najbardziej uprzemysłowionych państw świata w niemieckim Heiligendamm. Już teraz widać, jak do niego przygotowuje się Rosja. Przybędzie ona po ubiegłorocznym szczycie w Sankt Petersburgu wzmocniona ostatnio zakończonymi działaniami na światowym rynku energetycznym, które pozwalają na sformułowanie opinii, że:
  • Rosja ma kontrolę nad bogatymi źródłami energii w Azji Środkowej, które wynikają z połączenia rosyjskiego potencjału surowcowego z kazachskim i turkmeńskim,
  • Kazachstan zdecydował się na pełną współpracę w eksporcie ropy i gazu z Rosją. Poinformowano, że rosyjsko-kazachska spółka będzie miała w dyspozycji dodatkowe 15 mld m³ kazachskiego gazu.
  • Przez Rosyjskie rurociągi będzie płynąć prawie wszystka ropa przeznaczona przez Kazachstan na eksport. W tej umowie jest zawarte dodatkowe 17 mln ton ropy rocznie, które napełni ropociąg z Bułgarii do Grecji. Kazachstan ma jednak nadzieję na rozbudowę jedynego ropociągu przechodzącego przez Rosję, w którym Transnieft nie ma swoich udziałów.
  • Rosja we współpracy z Turkmenia i Kazachstanem zbudują gazociąg nad brzegiem Morza Kaspijskiego, który będzie transportować turkmeński gaz przez Kazachstan do Rosji. Równocześnie postanowiono z udziałem Uzbekistanu zmodernizować gazociąg z Azji Środkowej do Rosji transportujący 10 mld m³ gazu. Jak wiadomo zgodnie z umową z 2003 roku Gazprom będzie pośredniczył w tym roku w sprzedaży 50 mld m³ turkmeńskiego gazu, a w przyszłości wzrośnie to do 80 mld m³. By to zrealizować Ukraina negocjuje z Rosją projekt nowego gazociągu do granicy ze Słowacją i Węgrami.
  • Gazprom podpisał umowę na mocy której w ciągu 4 lat przejmie kontrolę nad białoruskim dysponentem gazociągów, którymi płynie gaz do Polski i Niemiec, do Ukrainy i Kaliningradu, a także do republik nadbałtyckich.
  • W Angarsku (Rosja) powstaje kazachsko-rosyjski ośrodek wzbogacania uranu. Surowcem dla niego będzie ruda z Kazachstanu. Produktem handlowym paliwo do elektrowni atomowych. Według obecnych szacunków w Kazachstanie jest 25– 30% światowych zasobów uranu i wiele wskazuje na to, że do 2015 roku Kazachstan będzie największym producentem uranu na świecie. Ta współpraca umożliwi Rosji zdominowanie światowego rynku paliwa do elektrowni atomowych.

To atuty, które niewątpliwie będą miały znaczenie w trakcie obrad G8.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: