eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm w Polsce I-III 2007

Bankructwa firm w Polsce I-III 2007

2007-04-10 00:06

Przeczytaj także: Upadłości w Niemczech 2006


W pierwszym kwartale 2007 roku bankructwo ogłosiło 28 firm produkcyjne, blisko 45% mniej, niż w analogicznym okresie 2006 roku, gdy odnotowano aż 51 upadłości w tym sektorze. Spośród firm produkcyjnych najwięcej bankructw zanotowanych w 2007 roku dotyczyło producentów odzieży i obuwia (10) i żywności (9).

fot. mat. prasowe

Upadłości w podziale na branże (I kwartał 2007).

Upadłości w podziale na branże (I kwartał 2007).






Mimo tego, że sprzedaż hurtowa znalazła się na drugim miejscu pod względem liczby bankrutujących firm, w porównaniu z pierwszym kwartałem 2006 sytuacja uległa poprawie. Podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach 2006 roku upadłość ogłosiło 30 firm z tego sektora, w 2007 roku liczba ta spadła do 19. „Paradoksalnie, mimo wyraźnej poprawy koniunktury w budownictwie i rosnącej popularności zamiany horrendalnie drogich mieszkań w wielkich miastach na domki na przedmieściach tychże miast, w sektorze sprzedaży hurtowej najwięcej upadło hurtowników drewna i materiałów budowlanych.” – komentuje Tomasz Starus – Euler Hermes.
Usługi to kolejny sektor, który wykazuje dużą liczbę upadłości. W analizowanym okresie odnotowano tu 17% łącznej liczby bankructw (około 15 upadłości). Najbardziej charakterystyczne branże w zakresie omawianego sektora to usługi transportowe, w których miało miejsce 5 przypadków upadłości.

Warto również wspomnieć o budownictwie. Dane potwierdzają dalszą poprawę w tym sektorze, gdzie w pierwszym kwartale 2007 roku zbankrutowało dwukrotnie mniej firm niż w analogicznym okresie 2006 roku. W bieżącym roku w budowlance najgorzej radziły sobie firmy zajmujące się budownictwem ogólnym i inżynierią lądową (6) oraz robotami budowlanymi (3).

„Dane pokazują, iż w dalszym ciągu w branży budowlanej odnotowywany jest spadek liczby upadłości. Jest to uzasadnione boomem na rynku nieruchomości, szczególnie budownictwa jednorodzinnego. Dodatkowo sprzyjające warunki klimatyczne nie wstrzymywały prac, nie powodowały przestojów, a tym samym było bardzo mało kar za niedotrzymanie terminów.”- podsumowuje Tomasz Starus – Euler Hermes

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: