eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Profil polskiego inwestora

Profil polskiego inwestora

2007-04-10 00:05

Polacy o wiele chętniej się zadłużają niż inwestują. Badania firmy Acxiom przeprowadzone na zlecenie Open Finance odkrywają skłonności finansowe Polaków. Najnowszy raport ukazuje obraz Polaka - inwestora.

Przeczytaj także: Inwestorzy indywidualni: profil 2009

Portret zbiorowy

O ile po kredyty bankowe – w różnej formie – sięga 28 proc. Polaków, to zapał do dokonywania inwestycji ma tylko 14,3 proc. populacji. Według specjalistów, można to wytłumaczyć stosunkowo niskimi zasobami naszych kieszeni, ale nie tylko tym. Okazuje się bowiem, że największą grupę inwestorów stanowią osoby, które ukończyły 50 rok życia (to 52 proc. osób inwestujących i 42 proc. całej populacji). Tymczasem z pożyczaniem pieniędzy jest zupełnie odwrotnie – trzy czwarte kredytobiorców to osoby poniżej 50 roku życia. Wnioski są łatwe do wyciągnięcia – póki jesteśmy młodzi chętniej wydajemy pieniądze, także pożyczone. Z wiekiem potrzeba wydawania pieniędzy maleje, a człowiek zaczyna myśleć o zbliżającej się emeryturze i pozostawieniu rodzinie czegoś więcej niż wspomnień. Zaczyna więc inwestować.

Ja, akcjonariusz

W akcje inwestuje – bezpośrednio – 3,8 proc. dorosłych Polaków. W tej grupie 53,5 proc. stanowią osoby po „pięćdziesiątce”. Kupno i sprzedaż akcji to zdecydowanie zajęcia dla osób z odpowiednim wykształceniem – ponad trzy czwarte potencjalnych rekinów giełdowych ma co najmniej maturę, a co trzeci ma dyplom magistra.

Co piętnasty inwestor ma bardzo dużo czasu na giełdowe przemyślenia, bo nie pracuje. Aż jedna trzecia
z graczy to emeryci i renciści, którzy także połknęli giełdowego bakcyla. Co ciekawe najmniej liczną grupę inwestorów tworzą osoby o dochodach bardzo niskich (do 1000 PLN na rodzinę) i bardzo wysokich (powyżej 4 tys. PLN). Jedni uważają, że mają zbyt mały kapitał i wiedzę, aby inwestować, drudzy, że mają dostatecznie dużo pieniędzy i nie mają potrzeby ryzykowania. Wziąwszy jednak pod uwagę, że tylko 3 proc. Polaków jest częścią rodzin zamożnych ich udział w grupie inwestorów (14,1 proc.) jest i tak sporą nadreprezentacją.

Giełdowy inwestor żyje przeciętnie – nie wychyla się ze swoimi sukcesami – prawie połowa graczy wydaje na tygodniowe zakupy od 100 do 200 PLN. Nie ma specjalnego znaczenia gdzie mieszka – w małym czy dużym mieście czy może na wsi –wszędzie inwestuje się tak samo dobrze.

Akcjonariusze chętnie korzystają też z innych form lokowania kapitału. 41 proc. z nich ma także lokaty (tylko 9,9 proc. całej populacji), dwa razy częściej niż statystyczny Polak, giełdowy inwestor sięga też po kartę kredytową czy w ogóle kredyty, co piąty inwestuje też w funduszach (w całej populacji tylko 3,2 proc.).

Mieszkanie inwestora giełdowego jest lepiej wyposażone niż cztery kąty przeciętnego Kowalskiego – dwa razy częściej znajdziemy w nim aparat cyfrowy, kamerę czy kino domowe, oczywiście także komputer. Co bardzo interesujące inwestorzy giełdowi choć częściej niż statystyczny Polak sięgają po prasę finansową, robią to jednak rzadziej niż posiadacze jednostek funduszy. Można wysnuć z tego wniosek, że większość indywidualnych inwestorów to tak naprawdę pasywni gracze, biorący od czasu do czasu udział w dużych prywatyzacjach, ale niespecjalnie poszukujących wiedzy na temat swoich inwestycji. O tym świadczyłby także wiek przeciętnego inwestora giełdowego, który nie wskazuje na ponadprzeciętną aktywność.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: