eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Profil polskiego inwestora

Profil polskiego inwestora

2007-04-10 00:05

Przeczytaj także: Inwestorzy indywidualni: profil 2009


Obligacje dziadku

Choć są bodaj najbardziej promowanym przez rząd instrumentem finansowym przeznaczonym dla indywidualnych inwestorów, obligacje interesują niewiele osób. Tylko 2,1 proc. populacji przyznaje się do ich posiadania. To najrzadziej wykorzystywana forma lokowania kapitału, choć korzyści są trudne do przecenienia – odsetki wyższe niż na lokacie przy zachowaniu większego bezpieczeństwa.

Aż 60 proc. posiadaczy obligacji, to osoby po 50-tce, z czego większość ma już szósty krzyżyk odznaczony w kalendarzu. I to jest jak najbardziej zrozumiałe, bowiem obligacje jako instrument bezpieczny nie są szczególnie atrakcyjne pod względem stóp zwrotu w zestawieniu z akcjami czy funduszami inwestycyjnymi. A wiadomo przecież, że z wiekiem chęć do ryzykownych inwestycji stopniowo przemija.

85 proc. posiadaczy obligacji ma wykształcenie średnie lub wyższe, a aż 40 proc. to renciści lub emeryci, którzy w ten sposób lokują oszczędności swojego życia.

Co ciekawe, co drugi z posiadaczy obligacji ma też lokaty bankowe, za to ten rodzaj inwestorów najrzadziej korzysta z kont internetowych, co da się wytłumaczyć zaawansowanym na ogół wiekiem obligatariuszy (osoby starsze rzadziej korzystają z dobrodziejstw Internetu). 40 proc. z nich ma też akcje w portfelu. (Grupa posiadaczy obligacji sama w sobie tworzy odpowiednik funduszu stabilnego wzrostu – dużo aktywów bezpiecznych i trochę akcji na dokładkę).

Inną interesującą cechą posiadaczy obligacji jest fakt, że spośród wszystkich rodzajów inwestycji, najczęściej spędzają oni urlop poza Polską, za to najmniej czasu spędzają na oglądaniu telewizji (najniższy odsetek spędzających powyżej 5 godzin przed TV).

Fani funduszy

Choć fundusze inwestycyjne przeżywają swój rozkwit dopiero w ostatnich latach, to w okresie przeprowadzania badań jednostki funduszy miało na koncie o 50 proc. więcej osób niż obligacje, które mają znacznie dłuższą tradycje jeśli idzie o obecność w naszych portfelach. Nadal jednak osób, które korzystają z usług TFI jest relatywnie niewiele – to tylko 3,2 proc. dorosłej populacji.

Po ten instrument nieco chętniej niż po akcje i obligacje sięgają osoby młodsze – 60 proc. jest przed pięćdziesiątką. Co ważne, znacznie więcej jest osób skłonnych inwestować w fundusze niż faktycznie inwestujących. 5,2 proc. badanych stwierdziło, że chętnie wpłacałoby co najmniej 50 PLN miesięcznie do funduszy, gdyby tylko znalazł się ktoś, kto w miarę szybko i przystępnie wytłumaczyłby im jak to zrobić. Wśród takich „ochotników” zdecydowanie przeważa odsetek ludzi młodych – 60 proc. nie ma jeszcze czterdziestki.

Jak w każdej innej kategorii tak samo i przy okazji funduszy inwestorami są osoby z co najmniej średnim wykształceniem, choć ich udział w badanej grupie stanowi mniej więcej połowę. Wytłumaczenie jest w miarę prosta – im bardziej zaawansowana wiedza, tym lepsza znajomość realiów i produktów rynkowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: