eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestorzy indywidualni: profil 2009

Inwestorzy indywidualni: profil 2009

2009-11-06 12:43

Inwestorzy indywidualni: profil 2009

Okres inwestowania na giełdzie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 4 listopada 2009 r. zaprezentowało wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Już po raz siódmy raport dał obraz profilu inwestora polskiego. Ponad 1300 respondentów wskazało cechy, preferencje oraz opinie, które charakteryzują polskiego gracza giełdowego.

Przeczytaj także: Profil polskiego inwestora

fot. mat. prasowe

Okres inwestowania na giełdzie

Okres inwestowania na giełdzie

Jak pokazuje badanie, przeciętny inwestor to młody mężczyzna w wieku od 26 do 35 lat posiadający wyższe wykształcenie, co potwierdza fakt, że inwestowanie wymaga określonej wiedzy na temat rynku. Wśród badanych, najwięcej jest osób z krótkim stażem, blisko 1/3 respondentów inwestuje na giełdzie maksymalnie 2 lata. Dla ponad 90% respondentów inwestowanie nie jest głównym źródłem utrzymania. Inwestorzy zdecydowanie najczęściej samodzielnie lokują pieniądze w papiery wartościowe – aż w 93,2% przypadków. Z usług funduszy inwestycyjnych korzysta 35,5%, co pokazuje, że gracze często nie ograniczają się do jednego sposobu inwestowania. Dane te, na łamach 3 ostatnich lat pokazują, iż następuje ponowny wzrost zaufania w stosunku do TFI. W ubiegłym roku miał miejsce drastyczny spadek tej aktywności w porównaniu z rokiem 2007 - do 20%, kiedy to aż 46% badanych oświadczyło, że wykorzystuje ofertę TFI w procesie budowania swojego portfela.

fot. mat. prasowe

Najczęstszy sposób inwestowania

Najczęstszy sposób inwestowania

Większość inwestorów posiadających akcje w swoim portfelu dywersyfikuje go, wybierając wiele spółek. Od 4 do 7 spółek posiada w swoim portfelu 40,4%, a powyżej 7 spółek 17,2% respondentów. Jednak aż 31,8% posiada w swoim portfelu tylko od 1 do 3 spółek, przez co naraża się na większe ryzyko.

Główne źródła informacji na temat rynku kapitałowego to zdaniem respondentów: serwisy internetowe, raporty bieżące i okresowe spółek oraz raporty analityczne i komentarze analityków. W pierwszej trójce w kategorii portali internetowych znalazły się: bankier.pl, money.pl oraz parkiet.com. Za najpopularniejsze wśród tytułów prasowych inwestorzy uznali GG Parkiet oraz Puls Biznesu. Rozgłośnie radiowe cieszą się nieco mniejszą popularnością, niemniej jednak Radio PIN jest ulubioną rozgłośnią tej grupy. Natomiast program TVN CNBC Biznes ogląda ponad 70% inwestorów, dla których telewizja stanowi adekwatne źródło informacji na temat rynku kapitałowego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: