eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek telekomunikacyjny w UE 2006

Rynek telekomunikacyjny w UE 2006

2007-04-06 00:10

Przeczytaj także: Polski rynek telekomunikacyjny


Konkurencja prowadzi do szybkiego rozwoju usług szerokopasmowych

W 2006 r. wzrost dochodów wyniósł między 7,8 i 8,5 %. W 2006 r. odnotowano ponad 20 mln nowych dodatkowych abonamentów usług szerokopasmowych, w wyniku czego penetracja rynku UE-25 wzrosła do 15,7 %. Najwyższy na świecie poziom penetracji usług szerokopasmowych występuje w Holandii (29 %) i Danii (29,4 %), wyprzedzających Koreę Południową, natomiast w siedmiu państwach członkowskich poziom penetracji usług szerokopasmowych jest wyższy niż w USA. Najwyższy wzrost odnotowuje się w krajach, gdzie organy regulacyjne zobowiązały operatorów posiadających pozycję dominującą do zapewnienia dostępu do sieci oraz gdzie zaczęła rozwijać się konkurencja w zakresie infrastruktury.

Brak jednakowych warunków konkurencji dla operatorów

W swoim sprawozdaniu Komisja wskazała również na niektóre najbardziej palące kwestie regulacyjne, które jeszcze nie zostały rozwiązane.
  • Brak prawdziwie niezależnych krajowych organów regulacyjnych, w szczególności w Polsce i na Słowacji. W innych państwach członkowskich polityczny wpływ na codzienną pracę krajowych organów regulacyjnych nadal budzi zaniepokojenie.
  • Opóźnienia we wprowadzaniu środków zaradczych zapobiegających problemom związanym z konkurencją: W niektórych krajach (Włochy, Portugalia, Grecja i Niemcy) są one spowodowane długością procedury odwoławczej od decyzji krajowych organów regulacyjnych.
  • Duże różnice między środkami zaradczymi stosowanymi w przypadku podobnych problemów związanych z konkurencją: Oferty dotyczące szerokopasmowego dostępu typu „strumień bitów” („bitstream”) wciąż są niespójne w całej UE, a opłaty pobierane za zakończenie połączenia są bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach.
  • Nieefektywne i fragmentaryczne zarządzanie spektrum radiowym: Spektrum radiowe umożliwia świadczenie usług wartych ponad 200 mld EUR. Wspólnotowe podejście do zarządzania spektrum radiowym mogłoby spowodować wzrost PKB nawet o 0,1 %.
  • Niekompletne wprowadzenie numeru alarmowego 112: W 2006 r. Komisja wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia przepisów przeciwko trzynastu państwom członkowskim.

Przejście z 27 różnych systemów krajowych na bardziej spójne podejście regulacyjne stosowane w całej Europie miałoby bardzo pozytywne skutki dla konkurencji transgranicznej i wzrostu gospodarczego oraz przyniosłoby korzyści konsumentom. Uczestnicy rynku już teraz wytwarzają około 1/3 dochodów w państwach członkowskich innych niż ich własne.

Komisja podejmie te kwestie wraz z reformą unijnych przepisów telekomunikacyjnych planowaną na lato bieżącego roku.

Do pobrania: (w jęz. ang.)


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: